Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: udział w programie eTwinning to wszechstronny rozwój uczniów

0
Podziel się:

Uczniowie doskonalą znajomość języków obcych, poznają inne kraje i kultury,
przyzwyczają się do pracy zespołowe, ćwiczą posługiwanie się technologiami
informacyjno-komunikacyjnymi - to zalety unijnego programu edukacyjnego eTwinningu przedstawiane
przez ekspertów.

Uczniowie doskonalą znajomość języków obcych, poznają inne kraje i kultury, przyzwyczają się do pracy zespołowe, ćwiczą posługiwanie się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi - to zalety unijnego programu edukacyjnego eTwinningu przedstawiane przez ekspertów.

Mówiono o nich podczas poniedziałkowej Ogólnopolskiej Konferencji Programu eTwinning zorganizowanej w Warszawie od hasłem "Europejski Rok Obywateli 2013 inspiracją dla projektów edukacyjnych". Uczestniczyli w niej m.in. nauczyciele, samorządowcy i eksperci. Celem konferencji jest zachęcenie jak największej liczby nauczycieli do udziału w programie.

Międzynarodowy program eTwinning został zainaugurowany w 2005 r. przez Komisję Europejską. Zadaniem programu jest promowanie szkolnej współpracy w Europie, która przebiega przy użyciu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). W ramach programu oferowane jest wsparcie i narzędzia, dzięki którym uczniowie i nauczyciele z jednej szkoły mogą z inną europejską szkołą realizować projekty edukacyjne.

Program skierowany jest do nauczycieli wszystkich przedmiotów oraz do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 19 lat, czyli przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

"ETwinning jest bardzo demokratycznym narzędziem edukacyjnym, korzystać z niego można zarówno w wielkim mieście, małym, jak i na wsi" - mówił były wiceminister edukacji, obecnie wicedyrektor stołecznego Biura Edukacji Mirosław Sielatycki.

Program eTwinning z sukcesami realizowany jest we wszystkich państwach UE, a także w Chorwacji, Islandii, Norwegii, Turcji, Szwajcarii i Macedonii. Obecnie w projekcie uczestniczy 193 tys. nauczycieli w 103 tys. szkół. Na początku tego miesiąca Komisja Europejska zainaugurowała program "eTwinning Plus", dzięki któremu sieć współpracy objęła także szkoły w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie.

Wśród zgłoszonych obecnie do realizacji projektów eTwinningowych najliczniejszą grupę stanowią projekty, w których biorą nauczyciele z Polski. Według danych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest polską Narodową Agencją Programu e-Twinning, w Polsce w programie udział bierze blisko 20 tys. nauczycieli z blisko 9,5 tys. szkół. Realizują oni ponad 10 tys. projektów.

"Najważniejsze to znaleźć ciekawy temat, wynikający z innych szkolnych zdań, w naszym przypadku jest to wychowanie ku tolerancji, a jednocześnie dopasowany do zainteresowań konkretnej grupy" - mówiła podczas konferencji nauczycielka bibliotekarka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 STO w Warszawie Anna Tobiacelli, która realizowała z uczniami wiele projektów. Partnerami w projektach były szkoły m.in. z Włoch, Niemiec, Portugalii, Turcji, Czech i Łotwy.

W ramach programu eTwinning działają specjalne strony internetowe (np. www.etwinning.net oraz www.etwinning.pl), na których znaleźć można informacje o szkołach uczestniczących w programie i dane kontaktowe do koordynatorów programu. Aby zarejestrować szkołę do programu, należy wypełnić formularz dostępny na stronie www.etwinning.net Portale pomagają też nauczycielom znaleźć w innych krajach partnerów do wspólnych projektów.

Jak przekonywano podczas poniedziałkowej konferencji udział w projektach realizowanych w ramach programu eTwinning, to nie tylko korzyści dla uczniów, ale także dla nauczycieli. Praca nad projektem to bowiem to wsparcie rozwoju zawodowego i wzbogacanie metod pracy m.in. poprzez wymianę doświadczeń i materiałów. Dla nauczycieli biorących udział w programie organizowane są też specjalne szkolenia i kursy. (PAP)

dsr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)