Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekspert: naukę języka obcego najlepiej zacząć w jak najmłodszym wieku

0
Podziel się:

Czas do 6-8 roku życia jest okresem najbardziej korzystnym dla rozpoczęcia
nauki drugiego języka - uważa dr Magdalena Olpińska-Szkiełko z Wydziału Lingwistyki Stosowanej
Uniwersytetu Warszawskiego. W środę w Sejmie odbyła się konferencja "Innowacyjne przedszkole,
innowacyjna szkoła".

Czas do 6-8 roku życia jest okresem najbardziej korzystnym dla rozpoczęcia nauki drugiego języka - uważa dr Magdalena Olpińska-Szkiełko z Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. W środę w Sejmie odbyła się konferencja "Innowacyjne przedszkole, innowacyjna szkoła".

Ekspertka, powołując się na wyniki badań międzynarodowych, wyjaśniła, że najmłodsze dzieci mogą korzystać z tych samych wrodzonych zdolności uczenia się języka, które pozwalają im tak skutecznie opanować ich pierwszy język. Ponadto nauka drugiego języka u małych dzieci bardzo korzystnie wpływa na naukę języka pierwszego, np. łatwiej opanowują naukę pisania i czytania.

Obowiązkowa nauka języka obcego zaczyna się w Polsce dopiero w I klasie szkoły podstawowej. Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, obecnie tylko około 34 proc. dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym uczy się języków obcych podczas zajęć organizowanych przez przedszkola. Resort edukacji chce to zmienić.

Na początku lutego skierowano do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt nowelizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego, który zakłada wprowadzenie obowiązkowej, bezpłatnej nauki języka obcego we wszystkich przedszkolach.

Zgodnie z nim, już od 1 września 2014 r., jeśli tak zdecyduje dyrektor przedszkola, dzieci będą uczyły się języków obcych w ramach realizacji podstawy programowej. Obowiązek nauki języków obcych dla dzieci 5-letnich będzie wprowadzony od 1 września 2015 r., a dla młodszych dzieci od 1 września 2017 roku.

W Unii Europejskiej obowiązkowa nauka języka obcego w przedszkolach jest tylko w Hiszpanii i niemieckojęzycznej części Belgii.

W Ogólnopolskiej Konferencji "Innowacyjne przedszkole, innowacyjna szkoła" uczestniczyło ponad 300 osób: nauczycieli z przedszkoli i szkół z całego kraju oraz samorządowców. Jednym z wiodących tematów była nauka języka angielskiego, jako najczęściej używanego na świecie języka obcego. Patronat nad konferencją objęła minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Otwierając ją zaznaczyła, że bardzo ważne jest by młodzi ludzie zdobyli w trakcie nauki nie tylko wiedzę, lecz także by posiadali tzw. kompetencje miękkie, takie jak umiejętność współpracy, ponoszenia ryzyka, brania odpowiedzialności za podejmowane decyzje i wyciągania wniosków z porażek. "W XXI wieku bardzo ważne są też umiejętności językowe. Są one teraz ważniejsze, niż kiedy kiedykolwiek wcześniej były od początku wprowadzenia powszechnej edukacji" - zaznaczyła Kluzik-Rostkowska. (PAP)

dsr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)