Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekspert: Nobel ma zmotywować UE do wzmocnienia polityki zagranicznej

0
Podziel się:

Pokojowa Nagroda Nobla dla UE to impuls do wzmocnienia polityki
zagranicznej, gdyż do tej pory UE nie była w pierwszym szeregu przy rozwiązywaniu światowych
konfliktów - ocenił w piątek wiceszef Międzynarodowej Grupy Kryzysowej (ICG), Alain Deletroz.

Pokojowa Nagroda Nobla dla UE to impuls do wzmocnienia polityki zagranicznej, gdyż do tej pory UE nie była w pierwszym szeregu przy rozwiązywaniu światowych konfliktów - ocenił w piątek wiceszef Międzynarodowej Grupy Kryzysowej (ICG), Alain Deletroz.

"UE zasługuje na tę nagrodę za to, co zrobiła, by ustabilizować Europę po drugiej wojnie światowej i zintegrować Europę po upadku muru berlińskiego. Do tej pory jednak, jeżeli chodzi o rozwiązywanie konfliktów na świecie, UE stawia się w roli sympatycznego dysponenta +soft power+ (miękkich wpływów politycznych - PAP), ale niestety na tym się kończy" - powiedział w rozmowie z PAP Deletroz.

Tłumaczy to jego zdaniem fakt, że kraje UE wahają się przyznać większą władzę powołanej w 2010 roku Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (ESDZ) pod kierownictwem szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

"ESDZ istnieje, ale nikt nie ufa Catherine Ashton i duże kraje - może z wyjątkiem Polski - nie chcą odpuścić swej polityki zagranicznej, nie mają zaufania, że Bruksela coś za nie zrobi i nie chcą jej powierzyć zadania reprezentowania (swych interesów) na świecie" - powiedział Deletroz.

Wskazał, że w ostatnich latach UE nie potrafiła odegrać wiodącej roli w żadnym dużym konflikcie na świecie. "Nawet jeśli poszczególne kraje UE były w pierwszym szeregu i parły naprzód, UE przybywała zawsze jako druga, jako dysponent +soft power+. Na więcej jej nie stać ze względu na podziały między państwami członkowskimi" - ocenił Deletroz.

Niemniej jednak - podkreślił - "UE jest niezmiernie ważna dla wszystkich, którzy jak ja wierzą, że może ona odegrać silniejszą rolę na świecie".

"Unia jest w pełnym kryzysie, obok kryzysu strefy euro mamy kryzys zaufania zarówno wobec UE z zewnątrz, jak i wewnątrz samej Unii, więc ta nagroda jest zachętą dla wszystkich ludzi, którzy jak ja myślą, że UE jest czymś bardzo dobrym dla Europy i świata" - powiedział Deletroz.

Międzynarodowa Grupa Kryzysowa (ICG) to organizacja pozarządowa, która zajmuje się zapobieganiem konfliktom na świecie i doradza w tych kwestiach UE, ONZ, Bankowi Światowemu i innym organizacjom ponadnarodowym.

Szef Norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland ogłosił w piątek, że laureatem tegorocznego pokojowego Nobla została Unia Europejska, która - jak podano w uzasadnieniu - od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ fit/ akl/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)