Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekstradycja Buta powoduje napięcie w stosunkach USA z Rosją

0
Podziel się:

Decyzja sądu apelacyjnego w Tajlandii o ekstradycji do USA rosyjskiego
handlarza bronią Wiktora Buta wywołała napięcie w stosunkach amerykańsko-rosyjskich - pisze w
poniedziałek "Washington Post".

Decyzja sądu apelacyjnego w Tajlandii o ekstradycji do USA rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta wywołała napięcie w stosunkach amerykańsko-rosyjskich - pisze w poniedziałek "Washington Post".

Rosja zarzuca Tajlandii, że o decyzji sądu rozstrzygnęły względy polityczne - skuteczne naciski USA. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow nazwał werdykt sądu "nielegalnym i politycznym", mówiąc, że przesądziła o nim "silna presja z zewnątrz".

But siedział dwa lata w tajskim areszcie i sąd niższej instancji rok temu odmówił jego ekstradycji do USA.

Były wysoki funkcjonariusz USA ds. walki z terroryzmem Juan Zarate, który zarządził operację typu "żądło" (prowokacja policyjna) prowadzącą do aresztowania Buta w Tajlandii w 2008 r., uważa, że Rosjanie obawiają się jego zeznań w sądzie amerykańskim.

Zwrócił on uwagę na powiązania "handlarza śmierci" z rosyjskimi służbami specjalnymi.

"Być może ci ludzie obawiają się teraz tego, co on wie i może powiedzieć, gdy wyląduje w sali sądowej w Nowym Jorku" - powiedział Zarate.

"Handlarz bronią, który miał do dyspozycji flotę rosyjskich samolotów transportowych i kierował międzykontynentalną siatką ponad 10 lat, nawet by nie przeżył - nie mówiąc o sukcesach w swej działalności - gdyby nie miał błogosławieństwa i poparcia wpływowych rosyjskich funkcjonariuszy" - twierdzą wypowiadający się anonimowo dla "Washington Post" przedstawiciele administracji USA.

Butowi zarzuca się, że zaopatrywał w broń uczestników wojen domowych w Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Jego klientami byli m.in.: oskarżony o zbrodnie wojenne były prezydent Liberii Charles Taylor i dyktator Libii Muammar Kadafi.

Dwóm agentom policji udającym pośredników w handlu bronią But powiedział, że dostarczy wszystkiego, czego potrzeba lewicowym partyzantom-terrorystom z ugrupowania FARC w Kolumbii, którzy czerpią dochody z przemytu narkotyków.

Agenci ci informowali go, że broń jest potrzebna do walki z wojskami amerykańskimi pomagającymi kolumbijskim siłom rządowym - chodziło głównie o broń przeciwlotniczą do zestrzeliwania amerykańskich samolotów.

Sprzedając broń, But wielokrotnie łamał embargo uchwalone przez ONZ i USA. Ironią jest tu fakt, że wśród jego klientów była także armia amerykańska w Iraku i agencje pomocy zagranicznej ONZ.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)