Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elie Wiesel krytykuje papieża za zdjęcie ekskomuniki z negacjonisty

0
Podziel się:

Papież Benedykt XVI uwiarygodnił
"najbardziej wulgarny aspekt antysemityzmu", gdy w ostatnich
dniach zdjął ekskomunikę biskupa lefebrysty negującego holokaust -
powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera Elie Wiesel - żydowski
pisarz, więzień Auschwitz, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Papież Benedykt XVI uwiarygodnił "najbardziej wulgarny aspekt antysemityzmu", gdy w ostatnich dniach zdjął ekskomunikę biskupa lefebrysty negującego holokaust - powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera Elie Wiesel - żydowski pisarz, więzień Auschwitz, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Według niego, nie ma takiej możliwości, by Watykan nie wiedział o przeszłości biskupa Richarda Williamsona i mogło to zostać uczynione "intencjonalnie".

"To człowiek (bp Williamson), który jest biskupem i negacjonistą holokaustu - a dzisiaj oczywiście najbardziej wulgarnym aspektem antysemityzmu jest zaprzeczanie holokaustowi - i w wypadku papieża pójść tak daleko i zrobić to, co zrobił, wiedząc to, co wie, jest wstrząsające" - mówił Wiesel z Nowego Jorku wieczorem we wtorek.

"Skutek takiego ruchu jest bardzo prosty: uwiarygodnienie człowieka, który zaprzecza holokaustowi, co oznacza, że wrażliwość wobec nas, Żydów, nie jest taka, jaka powinna być" - kontynuował.

"To szkoda, ponieważ relacje żydów i katolików dzięki Janowi XXIII i Janowi Pawłowi II nigdy nie były tak dobre" - zaznaczył Wiesel.

Ocenił też, że Watykan musiał wiedzieć, że bp Williamson neguje holokaust. "Oni wiedzą, co robią, i zrobili to celowo. Jaka była intencja - tego nie wiem" - wskazał.

Zastrzegł, że nie będzie udzielał Watykanowi żadnych rad w sprawie stosunków z Żydami, ale coś trzeba zrobić.

"Watykan stworzył tę sytuację. To do nich należy rozwiązanie sytuacji. Sytuacja, jak teraz, jest bardzo smutna" - tłumaczył, dodając, że za czasów Jana XXIII i Jana Pawła II stosunki były bardzo dobre, a teraz "jest odwrotnie".

"Jedno jest jasne. Ruch papieża z pewnością nie pomoże nam w walce z antysemityzmem. Wręcz przeciwnie" - podsumował Wiesel, który jest twórcą terminu holokaust.

Williamson w listopadzie zeszłego roku w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji wyraził opinię, że w hitlerowskich obozach nie było komór gazowych. Podobne poglądy głosi od lat.

W środę na audiencji generalnej Benedykt XVI powiedział, że wyraża pełną solidarność z Żydami i przypomniał, że holokaust, dokonany między innymi w nazistowskim obozie Auschwitz, pozostaje ostrzeżeniem przed wszelkim zapomnieniem i negacjonizmem.

We wtorek Watykan ogłosił, że w liście skierowanym do Benedykta XVI przełożony lefebrystów biskup Bernard Fellay przeprosił za wypowiedzi bpa Williamsona. (PAP)

ksaj/ ro/

2943 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)