Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Eliminacje centralne 17. festiwalu Piosenka Białoruska

0
Podziel się

Tradycyjne utwory folklorystyczne, ale i współczesne piosenki biesiadne,
estradowe rozbrzmiewały w niedzielę w Białymstoku podczas eliminacji centralnych 17.
Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenka Białoruska. Koncert galowy odbędzie się za tydzień.

bEhvQtGt

Tradycyjne utwory folklorystyczne, ale i współczesne piosenki biesiadne, estradowe rozbrzmiewały w niedzielę w Białymstoku podczas eliminacji centralnych 17. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenka Białoruska. Koncert galowy odbędzie się za tydzień.

W rywalizacji wzięło udział około 400 wykonawców: solistów, duetów, tercetów, zespołów, chórów. To najlepsi wyłonieni w eliminacjach rejonowych, które odbyły się w Dąbrowskie Białostockiej, Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach. Według organizatora festiwalu, przewodniczącego Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Polsce Jana Syczewskiego, to największa w Polsce impreza kulturalna, folklorystyczna i śpiewacza w środowisku mniejszości białoruskiej w Polsce. Imprezę od 40 lat organizuje Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (BTSK) w Polsce, w minionych latach w innej formie i pod inną nazwą.

Według Syczewskiego fakt, że w festiwalu bierze udział tak duża liczba uczestników, to dowód na to, że "białoruski ruch amatorski kwitnie". Mówił, że festiwal ma niezwykłe znaczenie w kwestii podtrzymywania tożsamości narodowej Białorusinów w Polsce. W eliminacjach brał m.in. udział zespół Jesienny Liść w Gródka, w którym śpiewają emerytki. Zespół bierze udział w festiwalu Piosenka Białoruska od początku istnienia grupy, czyli od niemal 15 lat. Maria Siwkowska z tego zespołu powiedziała PAP, że grupa koncertuje w różnych miastach, na różnych imprezach i jest to swego rodzaju dowartościowanie ich pracy. Sama Siwkowska ma obecnie 72 lata, a wcześniej przez długie lata śpiewała w zespole Rozśpiewany Gródek.

bEhvQtGv

Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce działa od ponad 50 lat. W czasach PRL była jedyną organizacją kulturalną mniejszości białoruskiej w Polsce. Województwo podlaskie to region, gdzie mieszka prawie cała mniejszość białoruska w Polsce. Jej liczebność nie jest dokładnie znana. Sami przedstawiciele tej społeczności przedstawiają dane od 180 nawet do 350 tys. Według spisu powszechnego sprzed kilku lat, które wyniki zakwestionowało wiele mniejszości narodowych w Polsce, osób pochodzenia białoruskiego jest w Polsce ok. 50 tys.(PAP)

kow/ bk/

bEhvQtGW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)