Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
endeavour
10.02.2010 07:02

Endeavour przycumował do stacji kosmicznej

Prom dostarczył tam nowy moduł mieszkalny i kopułę widokową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Amerykański prom Endeavour dostarczył tam nowy moduł mieszkalny i kopułę widokową._ _

_ - Połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną zostało potwierdzone o godz. 5 GMT (godz. 6 czasu polskiego). Stacja i wahadłowiec znajdowały się na wysokości 364 kilometrów nad Oceanem Atlantyckim, na zachód od Portugalii _ - poinformowała NASA.

Sześcioosobowa załoga Endeavoura spędzi na stacji ponad tydzień. Instalację nowych komponentów astronauci rozpoczną w czwartek wieczorem, pomogą też przy pracach remontowych. Załoga ISS składała się do tej pory z pięciu osób.

Wahadłowiec wystartował z przylądka Canaveral na Florydzie w poniedziałek. W trakcie 13-dniowego pobytu na orbicie załoga Endeavoura dokona montażu modułu Tranquility - ostatniego z głównych stałych elementów ISS.

Zobacz zdjęcia z dokowania Endeavour z NASA Television:

Moduł ten ma być główny skupiskiem aparatury, zapewniającej astronautom normalne warunki bytowe. Znajdą się w nim m.in. urządzenia do oczyszczania powietrza z dwutlenku węgla i przetwarzania moczu oraz jedna z łazienek.

NASA planuje jeszcze cztery loty zaopatrzeniowe wahadłowców na stację orbitalną, zanim zostaną one wycofane ze służby pod koniec bieżącego roku.
Wahadłowiec wiezie również posiadającą siedem okien kopułę, która będzie przymocowana do Tranquility. Zapewni astronautom rozległy widok na stację i jej otoczenie oraz umożliwi wizualną kontrolę prac, wykonywanych zdalnie sterowanym wysięgnikiem. Centralny iluminator kopuły o średnicy 79 centymetrów jest największym oknem, jakie zostanie zainstalowane w obiekcie kosmicznym.

Kiedy nowy moduł i kopuła zostaną zainstalowane stacja będzie ukończona w 98 procentach.

Tagi: endeavour, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz