Notowania

wiadomości
01.06.2011 14:13

Enea kupiła 69,58 proc. akcji Elektrociepłowni Białystok

# dochodzi więcej szczegółów #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi więcej szczegółów #

01.06. Warszawa (PAP) - Poznańska Enea kupiła od francuskiej firmy Soci,t, Nationale d'lectricit, et de Thermique (SNET) 69,58 proc. akcji Elektrociepłowni Białystok - poinformowała Enea. Umowę w tej sprawie podpisano w środę w Warszawie. Wartości transakcji nie podano.

Jak podkreślono w komunikacie, to kolejny etap rozwoju Enei, która "zwiększa swoje moce kogeneracyjne (wytwarzania wspólnie prądu i ciepła - PAP) oraz odnawialne źródła energii".

W grudniu 2008 roku Enea kupiła od Skarbu Państwa 30,36 proc. akcji Elektrociepłowni Białystok (za 173,6 mln zł - PAP). Obecnie poznańska grupa energetyczna ma blisko 100 proc. akcji tej elektrociepłowni; 0,06 proc. akcji należy do pracowników białostockiego przedsiębiorstwa.

Kierownik biura prasowego Enea Grzegorz Adamski pytany przez PAP, dlaczego nie podano wartości zawartej w środę transakcji, powiedział, że taka była wola SNET, a Enea na to przystała.

"Staliśmy się głównym akcjonariuszem nowoczesnego, uzyskującego dobre wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Ta transakcja pozwala nam na przejęcie kontroli operacyjnej nad elektrociepłownią i objęcie jej konsolidacją. Co - jestem przekonany - pozytywnie wpłynie na wyniki naszej grupy w kolejnych miesiącach" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes Enei Maciej Owczarek.

Elektrociepłownia Białystok to jedno z największych przedsiębiorstw regionu. Jej głównym zadaniem jest produkcja energii cieplnej. Największym odbiorcą podstawowego produktu elektrociepłowni jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białymstoku, które kupuje 92 proc. ciepła wytwarzanego przez zakład.

W ostatnich latach Elektrociepłownia Białystok uruchomiła kocioł na biomasę, co pozwoliło zmniejszyć zużycie węgla o 120 tys. ton. Dostosowany do spalania biomasy ma być też drugi kocioł. Firma inwestuje też w akumulator ciepła. Akumulator ma być oddany do użytku w IV kwartale 2011 roku. Jak informował kilka miesięcy temu PAP prezes elektrociepłowni Andrzej Schroeder, inwestycja ma się zwrócić za 6 lat. Budowa akumulatora kosztuje 16 mln zł, z czego około 5 mln zł to unijna dotacja z programu Infrastruktura i Środowisko; wkład własny Elektrociepłowni Białystok wynosi 11 mln zł.

Elektrociepłownia wytwarza również energię elektryczną i parę technologiczną na potrzeby szpitali i zakładów przemysłowych. Zatrudnia 187 osób i jest znaczącym pracodawcą na rynku lokalnym.

Grupa Kapitałowa Enea produkuje i dystrybuuje energię elektryczną. Firma sprzedaje blisko 16 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w Polsce, a sieć dystrybucyjna obejmuje 20 proc. powierzchni kraju. Swoje usługi sprzedaje 2,3 mln odbiorców, w tym ponad 2 mln klientów indywidualnych oraz ok. 0,3 mln biznesowych.

Francuski SNET miał akcje Elektrociepłowni Białystok od 2001 roku. Początkowo było to 45 proc. udziałów, później więcej.(PAP)

dol/ kow/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz