Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Episkopaty Polski i Niemiec m.in. o pojednaniu polsko-rosyjskim

0
Podziel się:

Pojednanie polsko-rosyjskie, podobnie jak wcześniej polsko-niemieckie, może
przynieść pierwsze owoce dopiero po latach - ocenili sekretarze generalni episkopatów Polski i
Niemiec: bp Wojciech Polak i ks. prałat Hans Langendoerfer, którzy spotkali się w piątek w
Warszawie.

Pojednanie polsko-rosyjskie, podobnie jak wcześniej polsko-niemieckie, może przynieść pierwsze owoce dopiero po latach - ocenili sekretarze generalni episkopatów Polski i Niemiec: bp Wojciech Polak i ks. prałat Hans Langendoerfer, którzy spotkali się w piątek w Warszawie.

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, ks. Langendoerfer rozmawiał z bp Polakiem m.in. o przygotowaniach do Roku Wiary i zbliżającym się podpisaniu przesłania o polsko-rosyjskim pojednaniu.

Jak napisano w komunikacie KEP, w kontekście tego dokumentu przywołuje się polsko-niemieckie pojednanie, zapoczątkowane listem biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r.

Ksiądz prałat Langendoerfer, jak relacjonuje bp Polak, zaznaczył, że dopiero w 1995 roku, czyli w 30. rocznicę wymiany listów, dostrzeżono owoce tamtego wydarzenia.

"I tak samo tutaj mówiliśmy, że jest to proces, który się dopiero rozpoczyna, początek pewnej drogi, która być może wymaga nie tylko trzydziestu lat, a może i nawet więcej" - dodał bp Polak.

Duchowni z Polski i Niemiec rozmawiali też m.in. o przygotowaniach do Roku Wiary, który papież Benedykt XVI ogłosił na okres od października 2012 r. do listopada 2013 r., w tym o inicjatywach, jakie z tej okazji podejmą konferencje episkopatów obu krajów. Dyskusja dotyczyła też udziału biskupów polskich na zebraniach episkopatu Niemiec i obecności duchownych z Niemiec na zebraniach plenarnych w Polsce.

Podpisanie wspólnego przesłania o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego nastąpi 17 sierpnia w Warszawie. Dokument podpiszą: składający wizytę w Polsce zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl i przewodniczący KEP abp Józef Michalik.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiego Kościoła prawosławnego podkreślają, że będzie to wydarzenie bez precedensu: historyczna - bo pierwsza w dziejach - wizyta zwierzchnika rosyjskiego prawosławia.

List biskupów polskich do biskupów niemieckich, w którym znalazły się słynne słowa: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie", został opublikowany 18 listopada 1965 roku podczas sesji Soboru Watykańskiego II. Podpisy pod nim złożyło 35 polskich biskupów wraz z prymasem kardynałem Stefanem Wyszyńskim.(PAP)

ral/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)