Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Etiopia wybiera nowy parlament

0
Podziel się

Według sondaży faworytem jest rządzący Etiopski Ludowy Front Rewolucyjno-Demokratyczny.

Etiopia wybiera nowy parlament
(PAP/EPA)
bDyKlWIB

*Według sondaży faworytem jest rządzący Etiopski Ludowy Front Rewolucyjno-Demokratyczny EPRDF, ktorego przywódcą jest obecny premier Meles Zenawi. *

Z ramienia EPRDF o miejsce w liczącym 547 deputowanych parlamencie ubiega się 521 kandydatów a opozycyjne Forum na rzecz Demokracji i Dialogu (Medrek) reprezentuje 421 osób.

W wyborach biorą też udział dwa mniejsze ugrupowania opozycyjne - Koalicja na rzecz Jedności i Demokracji i Etiopska Partia Demokratyczna, które wystawiły odpowiednio 350 i 250 kandydatów.

bDyKlWID

Zobacz wywiad z Melesem Zenawi w Al Jazeera English:

Do głosowania w ponad 43 tys. lokali wyborczych uprawnionych jest ok. 32 mln osób. Częściowe rezultaty głosowania mają być ogłoszone 24 maja ale ostateczne dopiero 21 czerwca.
Opozycja przyznaje, że ma niewielkie szanse na zwycięstwo ponieważ od czasu rozruchów po wyborach w 2005 roku rządząca partia zastrasza przeciwników wtrącając ich nierzadko do więzienia.

Na ulicach Addis Abeby doszło w 2005 roku do protestów, których uczestnicy zarzucali zwycięskiej partii EPRDF fałszerstwo wyborcze. Podczas starć z policją 193 demonstrantów i 7 policjantów poniosło śmierć.

Meles rządzi Etiopią, jednym z najuboższych państw na świecie, od 1991 roku, kiedy to kierowani przez niego rebelianci obalili komunistyczny reżim, którego represje podczas 17-letnich rządów spowodowały śmierć setek tysięcy Etiopczyków.

bDyKlWIJ
bDyKlWJe
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)