Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EUR-PLN testował w piątek poziom 4,21 zł

0
Podziel się:

Euro-złoty testował w piątek poziom 4,21 za euro, ale nie ma obecnie
potencjału do dalszego wzrostu. W przyszłym tygodniu, zarówno dla polskiej waluty jak i obligacji,
ważne będą środowe dane GUS na temat PKB w I kwartale.

Euro-złoty testował w piątek poziom 4,21 za euro, ale nie ma obecnie potencjału do dalszego wzrostu. W przyszłym tygodniu, zarówno dla polskiej waluty jak i obligacji, ważne będą środowe dane GUS na temat PKB w I kwartale.

"Rano testowaliśmy szczyty w pobliżu 4,21/EUR. Próba przebicia tego poziomu była nieudana. Na razie nie ma potencjału, żeby został on przełamany - rynek nie ma na razie siły iść do góry. 4,22-4,2250/EUR jest obecnie decydującym poziomem oporu" - powiedział w rozmowie z PAP Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas Polska.

"W przyszłym tygodniu ważne będą dane o PKB, które będą istotne dla notowań, jeśli będzie jakaś niespodzianka. Jeśli nie będzie - nie spodziewałbym się dużej reakcji. Z naszego punktu widzenia ważne jest, co się dzieje na rynkach bazowych, zwłaszcza, jeśli chodzi o rentowności obligacji amerykańskich oraz japońskich" - dodał.

W środę 29 maja o 10.00 GUS poda wstępny szacunek PKB za I kwartał. Z opublikowanego 14 maja eksperymentalnego szacunku GUS wynika, że Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2013 r. wzrósł o 0,4 proc. rdr oraz o 0,1 proc. kdk.

Polskie obligacje w piątek odrobiły część strat.

"Rynek się dziś trochę podniósł, pojawili się krajowi nabywcy, którzy uznają obecne poziomy rentowności za atrakcyjne" - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Pazio, diler SPW z banku Raiffeisen.

"Dane o sprzedaży detalicznej były kiepskie, przytrzymały nieco rynek. Do tego mieliśmy wypowiedzi członków RPP na temat dalszych cięć stóp. W przyszłym tygodniu rynek będzie śledził z uwagą dane o PKB. Poniedziałek bez handlu w Londynie i USA może nam nieco pomóc" - dodał.

GUS podał w piątek, że sprzedaż detaliczna w kwietniu spadła o 0,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a mdm spadła o 2,7 proc. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 0,1 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła o 1,2 proc. rdr, a mdm spadła o 1,2 proc.

Elżbieta Chojna-Duch z RPP oceniła w piątek w rozmowie z dziennikarzami, że dane o sprzedaży wspierają ostrożną obniżkę stóp w czerwcu. Z decyzją o ewentualnej głębszej obniżce należy poczekać jej zdaniem do lipcowej projekcji NBP.(PAP)

jba/ asa/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)