Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europejska Nagroda Obywatelska dla Towarzystwa Bambrów Poznańskich

0
Podziel się:

Towarzystwo Bambrów Poznańskich odebrało w
środę Europejską Nagrodę Obywatelską przyznaną przez PE za
projekty promujące aktywne obywatelstwo w UE.

Towarzystwo Bambrów Poznańskich odebrało w środę Europejską Nagrodę Obywatelską przyznaną przez PE za projekty promujące aktywne obywatelstwo w UE.

Towarzystwo jest jedną z 37 instytucji z krajów UE, którym przyznano Nagrodę. Wśród wyróżnionych są Polska Akcja Humanitarna i wrocławskie Kolegium Europy Wschodniej.

Parlament Europejski docenił starania Towarzystwa na rzecz integracji lokalnych społeczności. Towarzystwo Bambrów Poznańskich dba o kultywowanie 300-letniej tradycji i kultury Bambrów - mieszkańców dawnych wsi leżących pod Poznaniem, a obecnie jego dzielnic.

"Jest to dla nas ogromne wyróżnienie" - powiedziała PAP prof. Maria Paradowska, prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich. "Bambrzy, czyli Niemcy z Frankonii, którzy osiedlili się na terenie dzisiejszego Poznania już prawie trzysta lat temu, stworzyli wspólnotę, o jakiej dziś się mówi w kontekście UE. Bambrzy spolonizowali się, włączyli w społeczeństwo, razem z mieszkańcami Poznania walczyli z okupantem niemieckim. Bambrzy czują się Polakami, poznaniakami" - mówiła.

Kandydaturę Towarzystwa do nagrody zgłosił wielkopolski poseł do Parlamentu Europejskiego Filip Kaczmarek. Jak napisał w uzasadnieniu, "historia Bambrów jest historią pozytywnego przykładu integracji na długo przed powstaniem samej idei zjednoczonej Europy. Bambrzy zachowali własną kulturę i tradycje, ale jednocześnie świetnie zaadoptowali się do życia w nowym kraju i regionie".

Osadnicy z Bambergu w południowej Frankonii (obecnie jest to część Bawarii) przybyli w okolice Poznania w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach (obecnie dzielnicach miasta) zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy.

Na zaproszenie władz miasta Poznania do połowy XVIII przybywały bamberskie rodziny, które zasiedliły m.in. wsie Luboń, Dębiec, Jeżyce, Winiary, Rataje i Wildę.

Osadnicy byli wyznania rzymskokatolickiego. M.in. dzięki wspólnej religii dość szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Bambrzy wnieśli w kulturę podpoznańskich wsi nowe elementy z zakresu uprawy roli, pożywienia i budownictwa.

Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się one jego dzielnicami, a potomkowie osadników z Bambergu stanowią integralną część społeczeństwa Poznania.(PAP)

rpo/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)