Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europejskie Centrum Solidarności wydało własne pismo pt. "Wolność i Solidarność"

0
Podziel się:

Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku rozpoczęło wydawanie
własnego pisma pt. "Wolność i Solidarność" poświęconego m.in. historii ruchu Solidarność w latach
1980-1989. Pierwszy numer pojawi się w księgarniach za kilka dni.

Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku rozpoczęło wydawanie własnego pisma pt. "Wolność i Solidarność" poświęconego m.in. historii ruchu Solidarność w latach 1980-1989. Pierwszy numer pojawi się w księgarniach za kilka dni.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP Alicja Morgind z biura prasowego ECS, pismo ma być wydawane w miarę pozyskiwania środków. "Będziemy się starać, by ukazywało się przynajmniej dwa razy do roku" - wyjaśniła Morgind dodając, że pismo poświęcone będzie historii szeroko rozumianej opozycji demokratycznej w Polsce oraz w innych krajach komunistycznych, także poza Europą: w Chinach, Wietnamie, na Kubie czy w Nikaragui.

Jan Skórzyński, redaktor naczelny pisma "Wolność i Solidarność", wyjaśnił, że w kręgu zainteresowań pisma znajdują się również ruchy demokratyczne w systemach autorytarnych - Hiszpanii, Filipin czy Portugalii. "Pismo chce prezentować polski głos w międzynarodowej debacie na temat jednego z najważniejszych problemów historii XX wieku, jakim był opór wobec dyktatury i dróg wiodących do demokracji" - napisał Skórzyński we wstępie do pierwszego numeru.

Redaktor naczelny dodał też w słowie wstępnym, że "Wolność i Solidarność" chce być pismem "interdyscyplinarnym, łączącym spojrzenie historyków z pojęciem politologicznym, punktem widzenia historyków idei i socjologów".

"Pismo () będzie redagowane zgodnie z naukowymi standardami, nie chcemy jednak ograniczać gatunków pisarskich do tradycyjnej formy studium. Formuła redakcyjna jest otwarta - prawo obecności na łamach będą miały esej, wywiad, wspomnienia, polemika i dyskusja. Będziemy też publikować dokumenty archiwalne i relacje uczestników ruchów demokratycznych" - dodał Skórzyński.

W pierwszym numerze pisma znalazły się m.in. tekst Aleksandra Smolara "Obywatelski ruch oporu w Polsce 1970-1989" oraz tekst Andrzeja Friszke "Telefon Jacka Kuronia. KSS "KOR" wobec strajków latem 1980". Sporą część numeru zajęły też materiały wspomnieniowe dotyczące strajków z 1980 roku. W bloku tym zamieszczono m.in. wspomnienia Jerzego Borowczaka i Bogdana Felskiego oraz przedruki archiwalnych materiałów autorstwa m.in. Anny Walentynowicz, Ewy Milewicz, Lecha Kaczyńskiego, Tadeusza Mazowieckiego czy Bronisława Geremka.

Pierwszy numer pisma "Wolność i Solidarność" wydany został w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Pod koniec tego tygodnia powinien być on dostępny w wybranych księgarniach na terenie całego kraju. Można też go będzie kupić za pośrednictwem internetu. (PAP)

aks/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)