Notowania

wiadomości
31.01.2014 21:34

Europol: w Polsce i w Niemczech zatrzymano przemytników ludzi

# dochodzi wypowiedź rzecznika KGP #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź rzecznika KGP #

31.01. Haga (PAP) - W Polsce i Niemczech zatrzymano pięciu obywateli Rosji podejrzanych o handel żywym towarem. Mieli oni rekrutować polskich taksówkarzy, którzy przewozili nielegalnych imigrantów przez polsko-niemiecką granicę do ośrodków dla uchodźców - poinformował w piątek Europol.

Do siatki przestępczej należeli głównie Czeczeni, którzy ułatwiali swoim rodakom nielegalne dotarcie do Niemiec przez Polskę.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Sokołowski potwierdził, że we Wrocławiu i w Lublinie zatrzymano obywateli Rosji. Podkreślił, że jest to element międzynarodowej sprawy, w którą byli zaangażowani polscy policjanci zarówno z wydziału poszukiwań KGP, jak i komend wojewódzkich w całym kraju.

46-letni mężczyzna, zatrzymany w środę w jednym z hoteli na terenie województwa lubelskiego, był poszukiwany przez niemiecki wymiar sprawiedliwości. Wpadł w ręce polskiej policji zaledwie jeden dzień po wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania. Decyzją sądu trafił do aresztu.

W komunikacie Europolu czytamy, że przemytnicy działali w kilku krajach europejskich. Rekrutowali polskich taksówkarzy, którzy przewozili nielegalnych imigrantów przez granicę do ośrodków dla uchodźców w Niemczech.

Od marca 2013 roku szajka miała w ten sposób przemycić ponad 200 czeczeńskich imigrantów, którzy za te usługi płacili po 1500 euro.

Z komunikatu wynika, że zatrzymań dokonano w środę. W ręce policji w Polsce wpadły trzy osoby, a w Niemczech - dwie. Według niemieckiego portalu Local.de dwaj mężczyźni zatrzymani w Berlinie mają 32 i 39 lat.

Ponadto funkcjonariusze przeszukali wiele mieszkań; skonfiskowali komputery, twarde dyski, telefony komórkowe oraz karty SIM.

W operacjach brało udział ponad 170 funkcjonariuszy z niemieckiej policji oraz funkcjonariusze z polskich i belgijskich organów ścigania.(PAP)

jhp/ kar/ gdyj/ mca/ abr/ dym/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz