Notowania

europoseł
29.05.2009 19:38

Europoseł Zwiefka kontra Prowincja Redemptorystów

(dochodzi informacja o terminie rozprawy)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi informacja o terminie rozprawy)

29.5.Toruń (PAP) - Kandydujący ponownie do PE Tadeusz Zwiefka (PO) domaga się przeprosin od Warszawskiej Prowincji Redemptorystów za wypowiedź prof. Jerzego Roberta Nowaka w Radiu Maryja. W piątek wniosek w tej sprawie złożył w trybie wyborczym do Sądu Okręgowego w Toruniu.

Rozprawa odbędzie się w sobotę o godz. 9 rano.

Zwiefka wniosek skierował przeciwko Zgromadzeniu Redemptorystów, dlatego że zgodnie z koncesją KRRiT jest ono nadawcą programu Radia Maryja. Europoseł poczuł się dotknięty felietonem wyborczym Nowaka wyemitowanym przez rozgłośnię.

Publicysta zarzucał mu, że sprzeciwił się wpisaniu rotmistrza Witolda Pileckiego do dokumentu PE "Świadomość europejska - totalitaryzm" i ustanowieniu 25 maja, jako rocznicy jego śmierci, Dniem Walki z Totalitaryzmem.

Oburzyło go też powołanie się na ubiegłoroczny reportaż niemieckiej telewizji RTL, wg którego zamiast uczestniczyć w obradach PE pobrał dietę poselską i wyjechał do Polski.

"Felieton wyborczy zamieszczony przez pana Nowaka na antenie Radia Maryja, a także wydrukowany w +Naszym Dzienniku+, narusza moje dobra osobiste i dlatego domagam się przeprosin" - powiedział Zwiefka dziennikarzom.

Europoseł podkreślił, że w sprawie głosowania dotyczącego pamięci rtm. Pileckiego rzeczywiście europosłowie PO popełnili błąd, ale gdy tylko się zorientowali, doprowadzili do naniesienia stosownej poprawki. Odrzucił także zarzut nadużycia przy rozliczaniu diet poselskich.

"Sesja PE w Strasburgu zakończyła się jak zwykle w czwartek ok. 17. Ja zaś opuściłem Strasburg w piątek, w gronie kilkudziesięciu posłów" - zapewnił Zwiefka.

"Najbardziej smutne i przykre jest, że pan Nowak nie zauważa faktu, iż aktywna w sprawach ochrony praw człowieka posłanka Urszula Krupa, która jest współpracowniczką Radia Maryja i protegowaną ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka, opuściła wówczas Strasburg razem ze mną" - dodał.

Zwiefka oczekuje zamieszczenia przeprosin w Radiu Maryja. Zaznaczył, ze o przedruku felietonu Nowaka w Naszym Dzienniku dowiedział się już po przygotowaniu wniosku do sądu, dlatego od tej gazety zażąda przeprosin w drodze polubownej lub innym postępowaniu. (PAP)

rau/ olz/ mok/ gma/

Tagi: europoseł, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz