Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europosłowie PiS złożyli rezolucję ws. włączenia Elbląga do Via Carpatii

0
Podziel się:

Europoseł PiS Marek Gróbarczyk poinformował na konferencji w Elblągu, że on i
jego koledzy z partii złożyli rezolucję, która ma doprowadzić do wpisania Elbląga do ciągu
komunikacyjnego Via Carpatia. PiS po raz kolejny powtórzył, że przekop Mierzei Wiślanej jest
konieczny.

Europoseł PiS Marek Gróbarczyk poinformował na konferencji w Elblągu, że on i jego koledzy z partii złożyli rezolucję, która ma doprowadzić do wpisania Elbląga do ciągu komunikacyjnego Via Carpatia. PiS po raz kolejny powtórzył, że przekop Mierzei Wiślanej jest konieczny.

O złożeniu rezolucji Gróbarczyk poinformował na konferencji prasowej zorganizowanej na elbląskiej przystani. "Dotyczy ona wezwania Komisji Europejskiej do wpisania Elbląga w ciąg komunikacyjny korytarza europejskiego Via Carpatia, który od Grecji ciągnie się po Litwę. Chcemy, by naturalnym odbiciem tego korytarza był Elbląg" - powiedział Gróbarczyk. Dodał, że podpis pod tą rezolucją złożyli oprócz niego europosłowie: Ryszard Legutko, Tomasz Poręba, Ryszard Czarnecki, Konrad Szymański i Janusz Wojciechowski.

Szlak Via Carpatia ma przebiegać wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i Koszyce do Debreczyna na Węgrzech i dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce szlak ma liczyć łącznie niecałe 700 km i przebiegać drogami S8 i S19. Pomysł budowy drogi Via Carpatia to inicjatywa Polski. Została sformalizowana w październiku 2006 r

Gróbarczyk przekonywał, że dla włączenia Elbląga do korytarza transportowego Via Carpatia "nic nie trzeba robić, jedynie zrealizować" projekty już przygotowane przez PiS. Dodał, że jednym z tych projektów jest przekopanie Mierzei Wiślanej.

"Przekop Mierzei Wiślanej jest jednym z elementów niezbędnych do Via Carpatii, bo w tym ciągu nie może być przeszkód, a teraz Cieśnina Pilawska jest barierą" - powiedział Gróbarczyk. Dodał, że ma nadzieję, iż złożona w czwartek rezolucja zostanie przyjęta na następnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego.

"Wierzę, że będzie to pierwszy element realizacji programu już naszego prezydenta Jerzego Wilka" - podkreślał Gróbarczyk.

Obok Gróbarczyka do przekopu Mierzei Wiślanej przekonywał w piątek kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki, który mówił, że do elbląskiego portu wcale nie musiałyby przypływać kontenerowce, ale przede wszystkim jachty i ewentualnie barki transportowe. Sulatycki mówił, że z doświadczenia wie, że taka inwestycja jest bardzo opłacalna.

O przekop Mierzei Wiślanej była w piątek pytana także kandydatka PO na prezydenta Elbląga Elżbieta Gelert i towarzyszący jej na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Gelert powiedziała, że "jeśli będzie zgoda województwa pomorskiego i jeśli Polskę będzie stać na to", to będzie popierać przekop Mierzei Wiślanej, by wykorzystać to jako atut w rozwoju turystycznym.

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki zastrzegł, że "przy przekopie Mierzei trzeba pamiętać o tym, o czym politycy nie chcą mówić". "Chodzi o ekologię. Przekop może spowodować, że Mierzeja Wiślana przestanie być Mierzeją, a Zalew Wiślany może zmienić zasolenie i charakter. I to też w dużej mierze muszą rozważyć mieszkańcy Elbląga" - mówił Biernacki.

Słowa Biernackiego kandydat PiS na prezydenta Elbląga Jerzy Wilk odebrał jako poparcie idei przekopu. Wilk publicznie podziękował Biernackiemu "za przekonanie się do jego programu i poparcie go". "Zapraszamy do PiS, panie ministrze" - powiedział Gróbarczyk.

Przekop Mierzei Wiślanej i uczynienie z Elbląga "czwartego portu RP" to kluczowa obietnica PiS w przedterminowych wyborach w Elblągu. (PAP)

jwo/ ali/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)