Notowania

ewakuacja
27.08.2009 15:52

Ewakuacja bloku w Żorach po znalezieniu górniczych zapalników

# dochodzi inf. o zakończeniu ewakuacji i szczegóły zdarzenia #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi inf. o zakończeniu ewakuacji i szczegóły zdarzenia #

27.08. Katowice (PAP) - Ok. 50 mieszkańców bloku na Osiedlu 700-lecia w Żorach (Śląskie) ewakuowano w czwartek po tym, jak w jednym z mieszkań, podczas prowadzonej tam eksmisji, znaleziono 22 górnicze zapalniki. Wczesnym popołudniem zakończono przeszukiwanie mieszkania pod kątem innych materiałów wybuchowych, a lokatorzy wrócili do mieszkań.

Jak powiedziała PAP młodsza aspirant Kamila Siedlarz z żorskiej policji, znalezienie zapalników dawało podstawy, by przypuszczać, że w mieszkaniu mogą znajdować się także inne - groźniejsze - materiały wybuchowe. Dlatego na czas prowadzonego przeszukania zdecydowano się wyprowadzić lokatorów jednej z dwóch klatek schodowych budynku.

Przed południem policja asystowała komornikowi i pracownikom administracji przy eksmisji w jednym z opuszczonych mieszkań. Gdy funkcjonariusze weszli do środka, zauważyli wśród przygotowanych do wyniesienia rzeczy górnicze zapalniki. Wezwany przez nich pirotechnik z Żor zdecydował o przeszukaniu lokalu i ewakuacji części mieszkańców.

Z położonego w pobliżu centrum miasta bloku z 88 mieszkaniami, ewakuowano ok. 50 przebywających o tej porze w mieszkaniach osób. W budynku odcięto prąd i gaz, wezwano m.in. straż pożarną. O wsparcie w akcji żorscy policjanci poprosili grupę minersko-pirotechniczną Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji z Katowic.

Według ocen policjantów, znalezione elektryczne zapalniki górnicze - zawierające zwykle ok. 1,5 g materiału wybuchowego - mogłyby być niebezpieczne dla kogoś próbującego nimi bawić się. Gdy pirotechnicy zabrali je ze sobą, nie znajdując w lokalu innego zagrożenia, cierpliwie czekający przed blokiem lokatorzy wrócili do mieszkań. (PAP)

mtb/ itm/ bk/

Tagi: ewakuacja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz