Notowania

dania
30.12.2010 06:48

Ewakuowano dom niedoszłego zamachowca

W domu terrorysty w Kopenhadze, policja znalazła ładunki wybuchowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/Esben Salling)

Policja ewakuowała w Kopenhadze dom, w którym mieszkał jeden z pięciu niedoszłych zamachowców aresztowanych wcześniej tego dnia. Mężczyźni podejrzewani są o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

Pięciu mężczyzn podejrzewanych o przygotowywanie ataku terrorystycznego na redakcję duńskiej gazety, która opublikowała karykatury proroka Mahometa aresztowano w środę. Celem miała być redakcja dziennika _ Jyllands-Posten _ w Kopenhadze.

Wieczorem po odkryciu _ podejrzanych przedmiotów lub ładunków wybuchowych _ w mieszkaniu jednego z zatrzymanych ewakuowano mieszkańców całego budynku - poinformowały na swoich stronach internetowych dzienniki _ Politiken _ i _ Jyllands-Posten _.

Agencja AFP nie zdołała uzyskać w nocy potwierdzania tej informacji ze strony duńskiej policji.

Według _ Politikien _, jeszcze o północy mieszkańcy nie mogli wrócić do budynku, a na miejscu pracowali saperzy, którzy sprowadzili przeznaczonego do odpalania ładunków wybuchowych na odległość - pisze AFP.

Szef duńskich służb specjalnych PET Jakob Scharf oświadczył, że zatrzymani należą do islamskiej grupy zbrojnej i mają powiązania z _ międzynarodową siatką _. Dodał, że zamach miał być prawdopodobnie przeprowadzony na wzór ataku z Bombaju w 2008 roku, gdzie terroryści strzelali na oślep do przypadkowych ludzi. Przy okazji zatrzymań skonfiskowano broń automatyczną, tłumik i amunicję.

W ramach wspólnej operacji służb obu krajów czterech mężczyzn aresztowano w Danii, a jednego - 37-letniego obywatela szwedzkiego o korzeniach tunezyjskich - w Szwecji.

Zdaniem duńskiego ministra sprawiedliwości Larsa Barfoeda udaremniony właśnie spisek był najpoważniejszym ze wszystkich, jakie do tej pory przygotowywano w Danii.

Czytaj w Money.pl

Tagi: dania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz