Notowania

sytuacja w iraku
17.12.2010 13:36

Exodus tysięcy chrześcijan. Boją się ataków

Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców potępił zamach Al-Kaidy na kościół w Bagdadzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców UNHCR potępił zamach Al-Kaidy na kościół w Bagdadzie, w wyniku którego pod koniec października zginęło około 50 wiernych. Podkreślono, że atak spowodował exodus tysięcy chrześcijan z Iraku.

na zdjęciu António Guterres, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców

W rezultacie _ ataku z 31 października na kościół w Bagdadzie oraz po późniejszych zamachach, społeczność chrześcijańska w Bagdadzie oraz Mosulu rozpoczęła powolny, aczkolwiek regularny exodus _ - powiedziała rzeczniczka UNHCR Melissa Fleming.

_ - Od listopada do Kurdystanu przybyło około tysiąca rodzin _ - wyjaśniła Fleming, dodając, że tysiące chrześcijan schroniły się również w innych regionach Iraku lub za granicą. Rzeczniczka wyjaśniła jednocześnie, że nie posiada dokładnych danych na ten temat.

Atak na kościół w Bagdadzie. Zobacz relację Al Jazeera English:

W 2003 roku w Iraku żyło od 800 tys. do 1,2 mln chrześcijan, jednak setki tysięcy wiernych uciekły z kraju w związku z wybuchem przemocy po amerykańskiej inwazji, która obaliła reżim Saddama Husajna. Obecnie w Iraku mieszka mniej niż 500 tys. chrześcijan.
31 października grupa uzbrojonych napastników powiązanych z Al-Kaidą zajęła świątynię katolicką obrządku syryjskiego w Bagdadzie i wzięła 120 zakładników.

Podczas szturmu irackich sił bezpieczeństwa śmierć poniosło 46 wiernych, a około 60 odniosło obrażenia. Zginęło także siedmiu funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa oraz pięciu terrorystów.

Trzy dni później Al-Kaida w Iraku ogłosiła, że chrześcijanie stanowią jej _ pełnoprawny cel _. 9 i 10 listopada w serii zamachów na dzielnice chrześcijańskie w Bagdadzie zginęło co najmniej sześć osób, a 33 odniosły obrażenia. Dwóch chrześcijan zostało zamordowanych 22 listopada w Mosulu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t80962.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;iraku;aresztowania;za;atak;na;kosciol;katolicki,0,0,724224.html) W Iraku aresztowania za atak na kościół katolicki Zatrzymano od 12 do 17 osób. Są wśród nich osoby ważne w strukturach Al-Kaidy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t113668.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bush;zgodzil;sie;na;tortury;tak;do;cholery,72,0,705096.html) Bush zgodził się na tortury: Tak do cholery! Były prezydent USA ujawnił to w swojej wspomnieniowej książce _ Momenty decyzji _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t115100.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szturm;na;kosciol;w;bagdadzie;zginelo;37;zakladnikow,71,0,702791.html) Szturm na kościół w Bagdadzie. Zginęło 37 zakładników Rebelianci wzięli ponad 120 zakładników - podają irackie władze.
Tagi: sytuacja w iraku, irak, zamach, atak, policja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz