Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fabryka Maszyn Tarnów wznowi produkcję; prokuratura wszczęła dochodzenie

0
Podziel się:

#
Dochodzi informacja o pozyskaniu nowego właściciela i wznowieniu produkcji
#

# Dochodzi informacja o pozyskaniu nowego właściciela i wznowieniu produkcji #

10.09. Tarnów (PAP) - Jeden z głównych odbiorców Fabryki Maszyn Tarnów, niemiecka firma GDW Werkzeugmaschinen Herzogenaurach GmbH została nowym właścicielem fabryki. Jej przedstawiciele zapowiedzieli, że zakład wznowi produkcję jeszcze w tym tygodniu.

Tarnowska fabryka 10 sierpnia została zamknięta z dnia na dzień przez poprzedniego właściciela, brytyjską grupę kapitałową 600 Group Plc. Pracownicy dowiedzieli się o tym z kartki, która została wywieszona na bramie zakładu.

Jak poinformował nowy właściciel fabryki w poniedziałkowym komunikacie, "w ciągu następnych miesięcy zostaną przeprowadzone działania restrukturyzacyjne, które umożliwią fabryce powrót do zadawalającej zdolności produkcyjnej".

"Cieszymy się, że zakład będzie mógł wznowić produkcję obrabiarek, co będzie skutkowało utrzymaniem miejsc pracy dla pracowników" - napisano w komunikacie podpisanym przez kierownictwo GDW.

W poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Tarnowie prok. Elżbieta Potoczek-Bara poinformowała PAP, że tarnowska prokuratura wszczęła dochodzenie, w trakcie którego bada, czy doszło do naruszenia praw pracowników Fabryki Maszyn Tarnów.

Powodem wszczęcia dochodzenia jest to, że "na obecnym etapie zachodzi uzasadnione podejrzenie naruszenia praw pracowniczych - tj. nieodprowadzania obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne".

Fabryka Maszyn Tarnów wytwarza tokarki i obrabiarki. Powstała w listopadzie 2010 r. w wyniku przekształcenia Zakładu Produkcji Cywilnej - Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. Jej poprzednim właścicielem była brytyjska grupa kapitałowa 600 Group Plc.

10 sierpnia właściciel poinformował pracowników fabryki na kartce wywieszonej na bramie, że zakład unieruchomiono z powodu fiaska negocjacji z potencjalnym inwestorem i dlatego, że nie jest już w stanie zapewnić wsparcia finansowego dla FMT. Brytyjski właściciel ocenił, że tarnowska firma jest niewypłacalna i powinna bezzwłocznie złożyć w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

Według tego oświadczenia tarnowska fabryka miała zostać ponownie otwarta 20 sierpnia. Do tego czasu pracownicy nie byli wpuszczani na jej teren. Przychodzili jednak pod zakład i podpisywali listy obecności. 20 sierpnia sytuacja nie zmieniła się - fabryka nie wznowiła produkcji.

Z pracownikami fabryki spotkali się w sierpniu małopolscy posłowie PiS. Sprawą pracowników zainteresował się także minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz; stanowisko zajęła także Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", domagając się śledztwa w tej sprawie.(PAP)

rgr/ hp/ pad/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)