Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Famiglia Cristiana" o "użytkowym" chrześcijaństwie Berlusconiego

0
Podziel się

Wielkonakładowy włoski tygodnik "Famiglia Cristiana" w piątkowej
edycji elektronicznej określił wiarę chrześcijańską premiera Włoch Silvio Berlusconiego jako
przydatny w wyborach produkt w rodzaju noszących napis "wyrzucić po użyciu".

bEgltXLp

Wielkonakładowy włoski tygodnik "Famiglia Cristiana" w piątkowej edycji elektronicznej określił wiarę chrześcijańską premiera Włoch Silvio Berlusconiego jako przydatny w wyborach produkt w rodzaju noszących napis "wyrzucić po użyciu".

Najbardziej poczytne we Włoszech pismo katolickie komentuje w ten sposób "kolejny wulgarny żart Berlusconiego na temat kobiet", który odnosi się tym razem do wiceprzewodniczącej Izby Deputowanych z centrolewicowej Partii Demokratycznej Rosy Bindi.

Kończy się on niemożliwym do dokładnego przetłumaczenia na język polski przekleństwem "porco Dio", które stanowi bluźnierstwo, choć występuje często w mowie potocznej w pewnych kręgach.

bEgltXLr

Tygodnik ironizuje przy tym na temat stylu bycia premiera: "między wytwornym dżentelmenem, podrywaczem z baru, mężem stanu i małym chuliganem z przedmieścia".

Żart dotyczący Rosy Bindi ujawnił dziennik "La Repubblica", który powołał się na nagranie wideo.

Przywódca opozycyjnej Partii Demokratycznej Pier Luigi Bersani tak skomentował dowcip: "To zdumiewające, że osoba zdolna do tak wulgarnych popisów rządzi naszym krajem".

Berlusconi opowiadał ten i inne dowcipy swoim fanom zgromadzonym pod jego rzymską rezydencją, Palazzo Grazioli.

bEgltXLx

Ku wielkiemu ich rozbawieniu opowiedział również dowcip o Żydach przechowywanych w czasie okupacji. Prezes gminy żydowskiej w Wenecji określił ten żart jako "najgorszy stereotyp antysemicki".

Komentując poczucie humoru szefa rządu, cytowana "Famiglia Christiana" napisała: "Można by popaść w zdumienie wobec tych występów premiera, który zapewnia, że zapobiegł wojnie Rosji przeciwko Gruzji, a także kryzysowi amerykańskiej gospodarki, udzielając dobrych rad Obamie".

Anegdotę Berlusconiego o Żydach zacytował bez komentarza również dziennik Episkopatu Włoch "Avvenire".

Przytoczył on także z cytowanego nagrania rozmowy z jego fanami kolejny atak premiera na włoskich sędziów, których Berlusconi posądza o lewicowość: "Należałoby zwołać stałą komisję (parlamentarną) dla ustalenia imion i nazwisk tych, którzy, jak sądzę, należą do stowarzyszenia dla celów przestępczych istniejącego wśród sędziów".

bEgltXLy

"Avvenire" przytacza także odpowiedź Krajowego Stowarzyszenia Sędziów na temat "szkodliwości tego rodzaju inwektyw", które "zwiększają napięcie w kraju".(PAP)

ik/ sw/ mc/

7309123

bEgltXLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)