Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

FAO: 6 mld dolarów strat po trzęsieniu ziemi

0
Podziel się:

Po kataklizmie w Syczuanie zniszczonych zostało m.in. 20 tys. ha pól.

FAO: 6 mld dolarów strat po trzęsieniu ziemi
(PAP/ EPA)

Majowe trzęsienie ziemi w chińskiej prowincji Syczuan spowodowało w rolnictwie szkody wysokości 6 mld dol. - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

-_ Ponad 30 mln osób na terenach wiejskich straciło majątek, tysiące hektarów ziem rolnych zostały zniszczone i zginęły miliony zwierząt gospodarskich _- napisała FAO w oświadczeniu, wydanym po przeprowadzeniu misji w Syczuanie.

- _ Oprócz ludzkich tragedii spowodowanych tym kataklizmem(...) wiele wiejskich społeczności w prowincji Syczuan straciło możliwość produkowania żywności i uzyskiwania dochodów _ - napisał regionalny koordynator ds. sytuacji nadzwyczajnych FAO Rajendra Aryal. Jak podkreślił, _ odbudowanie sektora rolnego w Syczuanie potrwa prawdopodobnie od trzech do pięciu lat _.

W majowym trzęsieniu ziemi zginęło blisko 70 000 ludzi i wiele tysięcy wciąż uznaje się za zaginionych.

FAO podkreśliła, że znaczna część plonów pszenicy nie będzie mogła zostać zebrana z pól, gdyż wielu rolników zginęło lub odniosło obrażenia. W dodatku duża część pszenicy zebranej przed trzęsieniem uległa zniszczeniu w magazynach.

Poważnie zniszczonych zostało ponad 20 tys. ha pól zbóż w Syczuanie, który produkuje 20 proc. ryżu w Chinach. Może się okazać, że następne plony będą z tego powodu niższe o 10-50 proc.

FAO szacuje straty w żywym inwentarzu na ok. 2 mld dol. Samych świń zginęło w trzęsieniu ziemi 3 mln.

- _ W ciągu najbliższych sześciu miesięcy największym wyzwaniem będzie pilne dostarczenie nawozów, pestycydów, narzędzi i sprzętu rolniczego, żywca oraz rekultywacja pól _ - podkreślił Aryal.

FAO poinformowało, że Chiny zwróciły się do tej organizacji o koordynowanie działań zmierzających do odbudowy rolnictwa.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)