Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fedak ma pomysł na dług: wstrzymać wpłaty do OFE

0
Podziel się:

Według minister pracy powinno to nastąpić po przekroczeniu poziomu 55 proc. PKB.

Fedak ma pomysł na dług: wstrzymać wpłaty do OFE
(kprm.gov.pl)
bELzFNiZ

_ - Jeżeli przekroczymy poziom 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB należy natychmiast wstrzymać przekazywanie publicznych środków do OFE _ - uważa minister pracy Jolanta Fedak.

_ - To jest zgodne z zasadami ekonomii i zdrowego rozsądku. Nikt nie tworzy ogromnych funduszy rezerwowych, jeżeli ma duży dług publiczny _ - powiedziała minister pracy.

Jej zdaniem, wstrzymanie przekazywania składek do OFE pozwoliłoby _ z nawiązką zastąpić ewentualną likwidację ulg, np. prorodzinnej czy internetowej. -Likwidacja ulg to jest około 6 mld zł, natomiast to co przekażemy do OFE w przyszłym roku to ok. 24 mld zł. Do tego dochodzi obsługa długu emerytalnego (...) w wysokości ok. 15 mld zł. Takiej sumy nie da się uzyskać likwidując ulgi ani tym bardziej becikowe _- powiedziała minister pracy.

bELzFNjb

W tym tygodniu resort finansów opublikował projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z dokumentem, jeśli w 2011 r. dług publiczny w relacji do PKB przekroczy 55 proc., w 2012 r. stawki VAT wzrosną o 1 pkt proc., a w 2013 roku o kolejny 1 pkt proc.

Projekt przewiduje też zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nimi w sytuacji, gdy dług publiczny w relacji do PKB przekroczy 55 proc., przez trzy kolejne lata podatnicy nie będą mogli korzystać z 50 proc. i 20 proc. kosztów uzyskania przychodu, ulgi internetowej oraz ulgi prorodzinnej. O 70 proc. może się też zmniejszyć dotacja z budżetu na dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

bELzFNjC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)