Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Festiwal filmowy "Spotkania z historią" od czwartku w Zamościu

0
Podziel się

Konkurs filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej, widowisko
historyczne "Oblężenie Zamościa - 1813 rok", plenerowe pokazy filmów historycznych - składają się
na program festiwalu "Spotkania historią", który rozpocznie się w czwartek w Zamościu (Lubelskie).

bErIrsut

Konkurs filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej, widowisko historyczne "Oblężenie Zamościa - 1813 rok", plenerowe pokazy filmów historycznych - składają się na program festiwalu "Spotkania historią", który rozpocznie się w czwartek w Zamościu (Lubelskie).

"Zamość jest miastem, w którym historia ma szczególne znaczenie. To miasto nazywane Perłą Renesansu, wpisane na Listę UNESCO, ale także miejsce wielu wydarzeń istotnych w dziejach Polski, dlatego uważamy, że jest to idealne miejsce na festiwal poświęcony właśnie tematyce historycznej" - powiedział dyrektor Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" Andrzej Bubeła.

Głównym wydarzeniem festiwalu będzie konkurs filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej. Odbędą się pokazy 23 filmów, które zostały wybrane spośród 69 zgłoszonych. Dotyczą one historii XX wieku, wydarzeń współczesnych; niekiedy prezentują sprawy kontrowersyjne, niewyjaśnione czy ciekawe postacie bohaterów i świadków wydarzeń historycznych.

bErIrsuv

Autor najlepszego filmu dokumentalnego lub reportażu otrzyma nagrodę pieniężną oraz statuetkę "Zamość Perła Renesansu". Statuetkę zaprojektował i wykonał rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa. Przedstawia ona dawny plan Zamościa, miasta założonego w 1580 r. przez hetmana Jana Zamoyskiego. Ten unikatowy zespół architektoniczno-urbanistyczny zamojskiego Starego Miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oprócz pokazów filmów konkursowych, na zabytkowym Rynku Wielkim zaplanowano również plenerowe projekcje filmów historycznych. Widzowie będą mogli również obejrzeć filmy Ryszarda Bugajskiego, który będzie gościem specjalnym festiwalu.

Na terenie odrestaurowanych fragmentów dawnej Twierdzy Zamość odbędzie się widowisko historyczne "Oblężenie Zamościa - 1813 rok". Twierdza powstała na przełomie XVI i XVII w., potem wielokrotnie przebudowywana, była jedną z największych na ziemiach polskich.

Inscenizacja obrony zamojskiej twierdzy przed wojskami rosyjskimi w 1813 r. rozgrywać się będzie w obrębie i na tle fortyfikacji bastionu VI i VII. Przypomni wydarzenia z najdłuższego oblężenia w dziejach zamojskiej twierdzy. Pierwsze oddziały rosyjskie uderzyły wówczas na początku lutego 1813 r. Polscy żołnierze pod dowództwem generała Maurycego Haukego bronili się wytrwale, miasto poddało się dopiero 19 listopada.

bErIrsuB

Podczas inscenizacji można będzie zobaczyć działania wojenne typowe dla epoki napoleońskiej. Zaprezentowane będą także elementy życia codziennego podczas oblężenia m.in. obóz wojskowy, uzbrojenie, musztrę wojskową, bicie monet. Widowisku towarzyszyć będzie projekcja filmu "Popioły" w reż. Andrzeja Wajdy.

Festiwal trwa do niedzieli.(PAP)

ren/ abe/

bErIrsuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)