Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Festiwal Gorczycki Antico e Moderno od piątku w Bytomiu

0
Podziel się:

Koncerty, wycieczki bytomskimi śladami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz
wystawa poświęcona temu najwybitniejszemu kompozytorowi okresu polskiego baroku złożą się na
Festiwal Gorczycki Antico e Moderno, który rozpocznie się w piątek w Bytomiu (Śląskie).

Koncerty, wycieczki bytomskimi śladami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz wystawa poświęcona temu najwybitniejszemu kompozytorowi okresu polskiego baroku złożą się na Festiwal Gorczycki Antico e Moderno, który rozpocznie się w piątek w Bytomiu (Śląskie).

Gorczycki urodził się w Rozbarku - obecnie dzielnicy Bytomia, a wówczas wsi przylegającej do miasta. "Chcemy pokazać, że Rozbark był dla niego tym, czym Żelazowa Wola dla Chopina. Jest kojarzony z Pragą, Wiedniem, Krakowem, a to w Rozbarku spędził przecież kilkanaście bardzo ważnych lat swego życia, a potem utrzymywał kontakt z ziemią rodzinną" - powiedział PAP Krzysztof Batog ze Śląskiego Towarzystwa Muzycznego, które jest organizatorem festiwalu.

Jak podkreślił, festiwal koncentruje się na osobie i twórczości Gorczyckiego, pokazując z różnych perspektyw jego muzykę i czasy, w których żył. To odróżnia go od organizowanego wiosną międzynarodowego festiwalu poświęconego Gorczyckiemu w kilku miastach woj. śląskiego.

Program rozpoczynającego się w piątek festiwalu będzie obejmował dzieła wokalne i wokalno-instrumentalne patrona festiwalu. Zainauguruje go w piątek w kościele pw. św. Jacka koncert z udziałem brytyjskiego zespołu wokalnego The King's Singers. Wśród wykonawców znajdą się także: Ensemble Peregrina, Camerata Silesia, Orkiestra Muzyki Nowej, Cantus Floridus, Parnassos czy Contento Core & Extempore. Na finał festiwalu, 12 października, zaplanowano prawykonanie kompozycji Aleksandra Lasonia, będącej hołdem dla Gorczyckiego.

6 października w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwarta zostanie wystawa pt. "Kompozytor z Rozbarku. Ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki (ok. 1665 - 1734)". Pokazane zostaną m.in. nuty używane przez kapelę katedralną na Wawelu w jego czasach, kolekcja plakatów i afiszy z koncertów, na których wykonywano jego utwory bądź tych, które były jemu poświęcone, współczesne nuty zebrane od lat 30. XX w. do dziś. Nie zabraknie również kolekcji okładek płyt analogowych i kompaktowych z kompozycjami kapelmistrza katedry wawelskiej. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z dokumentami związanymi z rodziną Gorczyców z Rozbarku i posłuchać utworów kompozytora.

Syn Adama Gorczycy, właściciela największego na Rozbarku gospodarstwa, ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się ok. 1665 r. Po ukończeniu szkoły parafialnej studiował najpierw w Pradze, a potem w Wiedniu, gdzie uzyskał licencjat z teologii. Tam też studiował muzykę. Ok. 1690 r. przybył do Krakowa, w 1692 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Po dwóch latach spędzonych na stanowisku profesora retoryki i poetyki w Akademii w Chełmie, wrócił do Krakowa na stanowisko wikariusza w katedrze wawelskiej.

Zapisał się w historii muzyki jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich doby baroku. Jest autorem ponad 40 kompozycji obejmujących utwory chóralne czy kompozycje na czterogłosowy chór mieszany a capella. Utwory te stanowiły oprawę liturgiczną nabożeństw i na pewno były wykonywane w okresie od 1698 do 1734 roku, gdy ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki był kapelmistrzem wawelskiej kapeli.

Był również penitencjarzem w katedrze wawelskiej i - zdaniem historyków - osobą szczególnie wrażliwą na potrzeby biednych. Wspomina się, że podczas zarazy i okupacji miasta przez Szwedów, był jednym z nielicznych kapłanów niosących posługę duszpasterską krakowianom. Zmarł 30 kwietnia 1734.

Organizacja festiwalu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu miasta Bytomia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

lun/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)