Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Festiwal "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu"

0
Podziel się

XI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu"
rozpoczyna się w czwartek w Warszawie. Większość koncertów festiwalu odbędzie się w nowej - i
pierwszej w historii zespołu - siedzibie orkiestry, w Sinfonia Varsovia Centrum.

bEijzqKt

XI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu" rozpoczyna się w czwartek w Warszawie. Większość koncertów festiwalu odbędzie się w nowej - i pierwszej w historii zespołu - siedzibie orkiestry, w Sinfonia Varsovia Centrum.

Tegoroczną edycję festiwalu, projektu zainicjowanego w 2001 r. przez wieloletniego dyrektora orkiestry Franciszka Wybrańczyka, otworzą i zamkną koncerty symfoniczne. Ponadto odbędzie się dziewiętnaście koncertów kameralnych.

"Orkiestra Sinfonia Varsovia organizuje festiwal już po raz jedenasty, kontynuując misję popularyzacji muzyki klasycznej. Zgodnie z ideą festiwalu, wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Tegoroczna edycja jest dla nas tym bardziej wyjątkowa, że będziemy promować młodych muzyków - stypendystów Fundacji Sinfonia Varsovia i będziemy grać w naszej nowej siedzibie" - powiedział PAP dyrektor naczelny Orkiestry Sinfonia Varsovia, Janusz Marynowski.

bEijzqKv

W czwartek festiwal zainauguruje Benefis Jerzego Klocka, wieloletniego wiolonczelisty Sinfonii Varsovii. Podobnie jak koncert finałowy w dniu 11 września, otwarcie festiwalu będzie miało miejsce w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Bezpłatne bilety na imprezy będzie można odebrać na godzinę przed koncertami.

Koncerty kameralne odbędą się w Sinfonia Varsovia Centrum przy ul. Grochowskiej. Na sobotę 3 września zaplanowano tam dziesięć koncertów kameralnych. Usłyszeć będzie można m.in. Symfonię nr 29 A-dur KV 201 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Trio waltorniowe Es-dur op.40 Johannesa Brahmsa i uwerturę do baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowkiego.

Kolejnych dziewięć koncertów odbędzie się w niedzielę. W programie znalazły się m.in. "Dziewczyna o włosach jak len" Claude'a Debussy'ego, "Andante con melacholia" Tadeusza Paciorkiewicza i Sonata Es-dur op.18 na skrzypce i fortepian Richarda Straussa.

Sobotni koncert o godz. 12.00 poprzedzi uroczystość otwarcia Sali Prób w Sinfonia Varsovia Centrum. Ulokowane przy ul. Grochowskiej zabytkowe budynki dawnego Instytutu Weterynarii SGGW zostały przejęte przez Orkiestrę w styczniu 2010, a od jesieni ubiegłego roku toczyły się prace nad ich adaptacją na Salę Prób i zaplecze logistyczne. Do listopada planowane jest całkowite przeniesienie Sinfonii Varsovii do nowej siedziby, dzięki której po raz pierwszy od dwudziestu pięciu lat muzycy orkiestry będa mieli zabezpieczone miejsca pracy we własnym obiekcie.

bEijzqKB

Sinfonia Varsovia wywodzi się z Polskiej Orkiestry Kameralnej, została założona przez Franciszka Wybrańczyka w roku 1984. Stanowisko jej gościnnego dyrygenta objął wówczas światowej sławy skrzypek Yehudi Menuhin, z którym orkiestra odbyła wcześniej szereg entuzjastycznie przyjętych koncertów.

Od roku 2003 dyrektorem artystycznym Sinfonii Varsovii jest Krzysztof Penderecki, a od roku 2008 funkcję dyrektora muzycznego pełni wybitny francuski dyrygent Marc Minkowski. Z orkiestrą współpracowali dotychczas m.in. Jose Carreras, Placido Domingo, Nigel Kennedy, Witold Lutosławski, Mścisław Rostropowicz. (PAP)

iwd/ hes/

bEijzqKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)