Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Festiwal szopek krakowskich w Taszkencie

0
Podziel się:

Za najpiękniejszą uznana została ta wykonana przez 17-letniego Swetozara Milaszewicza z Taszkentu.

Festiwal szopek krakowskich w Taszkencie
(PAP/Mirosław Trembecki)

Aż 15 prac wpłynęło na pierwszy w historii konkurs szopek krakowskich w Uzbekistanie. Za najpiękniejszą uznana została ta wykonana przez 17-letniego Swetozara Milaszewicza z Taszkentu.

Uroczyste zakończenie konkursu - wręczenie nagród i dyplomów - odbyło się w sobotę podczas mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Taszkencie. Po mszy odbyła się wspólna wigilia i kolędowanie środowisk polonijnych Taszkentu.

Konkurs zorganizowały ambasada RP w Uzbekistanie i taszkencka parafia Najświętszego Serca Jezusowego. W jury zasiedli ambasador Marian Przeździecki i biskup Jerzy Maculewicz.

Większość nadesłanych prac mieściła się w kanonie szopki krakowskiej. Były jednak też szopki bożonarodzeniowe. Należy podkreślić, że wielu z uczestników nigdy nie było w Polsce i nie widziało Krakowa.

_ W te małe dzieła sztuki włożono ogrom pracy i serca. Każdy z uczestników przeżył swoistą przygodę edukacyjną, zapoznając się ze stylem wykonania takich szopek i ideą szopki jako takiej. Rezultat jest imponujący. Była to wspaniała lekcja polskiej tradycji _ - powiedział PAP konsul Waldemar Kowalski, kierownik referatu konsularnego ambasady RP w Taszkencie.

Materiały do promocji nadesłało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Konkurs sfinansowano z funduszy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Stowarzyszenie Wspólnota Polska liczbę Polaków zamieszkujących Uzbekistan szacuje na 5 tys.

Czytaj więcej w Money.pl
Święta w reklamie. Pikantnie i nietypowo Nie wszyscy reklamodawcy zanudzają klientów obrazkami szczęśliwych rodzin, dzieci odpakowujących prezenty i otyłych Mikołajów.
Apelują: Nie kupujcie żywych karpi Kampania jest organizowana w ramach dorocznej akcji Jeszcze żywy karp.
Zakupy świąteczne po polsku. Na ostatnią chwilę i za gotówkę Większość z nas kupuje prezenty z większym wyprzedzeniem w sklepach, a 13,4 proc. robi zakupy online.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)