Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fiasko czwartej próby prywatyzacji PKS w Kielcach

0
Podziel się:

Ze względu na brak zgłoszeń nie odbędzie się zaplanowana na środę aukcja dot.
sprzedaży akcji Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Kielcach - poinformowało w komunikacie
Ministerstwo Skarbu Państwa. To czwarte podejście do prywatyzacji spółki.

Ze względu na brak zgłoszeń nie odbędzie się zaplanowana na środę aukcja dot. sprzedaży akcji Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Kielcach - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Skarbu Państwa. To czwarte podejście do prywatyzacji spółki.

W majowym procesie prywatyzacyjnym - poprzez negocjacje - do ministerstwa nie wpłynęły wiążące oferty. Nikt nie zgłosił się do dwóch aukcji, ogłoszonych w czerwcu i w lipcu. W trzeciej aukcji - ogłoszonej w połowie sierpnia - cena wywoławcza za akcje stanowiące 85 proc. kapitału zakładowego spółki wyniosła ponad 8 mln zł.

Swoje oferty firmy zainteresowane przejęciem przedsiębiorstwa mogły zgłaszać do piątku, 3 września.

Jak powiedział we wtorek PAP Piotr Koszewski z biura prasowego resortu skarbu, nie zapadły jeszcze decyzje co do dalszych działań w kwestii kieleckiego przewoźnika. "Zawsze po zamknięciu aukcji ministerstwo rozważa różne możliwości działania, w zależności od tego, co jest bardziej zasadne dla danej spółki: kolejną próbę aukcji, zmianę trybu prywatyzacji czy też komunalizację" - dodał Koszewski.

O przejęcie kieleckiego PKS starał się prezydent tego miasta Wojciech Lubawski - w maju wystąpił do resortu z wnioskiem o nieodpłatne przekazanie akcji PKS Kielce na rzecz samorządu. Ministerstwo nie wyraziło zgody, bowiem w opinii resortu propozycja wiązałaby się za groźbą zwolnienia 178 pracowników.

Zgodnie z zamysłem prezydenta Kielc, miasto miałoby przejąć dworzec PKS i okalającą go nieruchomość gruntową, natomiast Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji stałoby się właścicielem taboru i wykonywało nim międzymiastowe usługi przewozowe.

Od 12 maja przez 11 tygodni związkowcy Solidarności okupowali gabinet prezesa zakładu Marka Wołocha. Sprzeciwiali się planom restrukturyzacji spółki, w wyniku której pracę może stracić 77 osób ze 183 zatrudnionych. Żądali także odwołania prezesa i dokończenia procesu prywatyzacji firmy. Uważają, że jedynym rozwiązaniem jest komunalizacja.

Zdaniem prezesa Wołocha, restrukturyzacja jest konieczna ze względu na nierentowność głównej działalności firmy - komunikacji zwykłej. W grudniu 2009 r. zarząd spółki podjął decyzję o likwidacji około 35 kursów, w planach jest likwidacja kolejnych 60. To powoduje ograniczanie taboru i kosztów eksploatacji oraz redukcję zatrudnienia.

Jak powiedział PAP prezes kieleckiego PKS, restrukturyzacja - ze względu na brak środków - jest prowadzona w okrojonej formie. Pieniądze są potrzebne m.in. na wypłatę odpraw zwalnianym pracownikom. Od lipca pracę straciło 9 osób, czterem kolejnym nie przedłużono umów.

"Czekamy na wypłatę środków z odszkodowania za wywłaszczenie gruntów pod budowę węzła komunikacyjnego Żelazna. Powinniśmy uzyskać ok. 3 mln złotych, co pozwoli na dokończenie restrukturyzacji" - mówił Wołoch.

Według prezesa, kielecki PKS nie jest w stanie sprostać cenowo ani sprzętowo dużej konkurencji prywatnych busów jeżdżących w województwie świętokrzyskim. Restrukturyzacja ma przyczynić się do poprawienia kondycji finansowej spółki w sytuacji, w której nie doszłoby do prywatyzacji, i zapobiec ogłoszeniu upadłości firmy. Upadłość zagraża z powodu zaległości ubezpieczeniowych (ZUS), skarbowych, podatkowych i handlowych. (PAP)

ban/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)