Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Junko
|

Fikcyjne umowy, raje podatkowe - rząd łamał prawo

0
Podziel się

Tak wynika z międzynarodowego audytu.

Fikcyjne umowy, raje podatkowe - rząd łamał prawo
(public domain/Wikipedia)
bDaizpkl

Rząd byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko niezgodnie z prawem wydawał środki budżetowe, korzystając w swych operacjach z fikcyjnych umów i pomocy firm zarejestrowanych w rajach podatkowych.

Poinformowała o tym w czwartek w Kijowie tzw. grupa międzynarodowego audytu, zatrudniona przez obecne władze Ukrainy do sprawdzenia działalności finansowej gabinetu Tymoszenko.

Otoczenie byłej premier utrzymuje, że audyt nie jest wiarygodny i został zamówiony w ramkach walki politycznej z Tymoszenko, która jest w opozycji do prezydenta Wiktora Janukowycza.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t94086.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/janukowycz;zwolnil;dwoch;z;pieciu;wicepremierow,95,0,692319.html) Janukowycz zwolnił dwóch z pięciu wicepremierów

bDaizpkn

Najcięższym zarzutem grupy audytorskiej wobec byłego rządu jest bezprawne wykorzystanie 2,3 mld hrywien (ok. 200 mln euro), uzyskanych przez Ukrainę ze sprzedaży kwot emisyjnych dwutlenku węgla.

_ - Urzędnicy wykorzystali te środki na pokrycie poważnego deficytu w systemie emerytalnym tuż przed wyborami prezydenckimi (na przełomie stycznia i lutego obecnego roku) _ - oświadczył na konferencji prasowej Mark MacDougall z kancelarii prawniczej Akin Gump Strauss Hauer&Feld, która wraz z innymi dwoma amerykańskimi firmami kontroluje wydatki rządu Tymoszenko.

Audytorzy ujawnili także, że sporządzając umowy o zakupie samochodów i leków na zamówienie państwowe, urzędnicy zawyżali ich ceny, a do operacji tych angażowali firmy z rajów podatkowych.

_ - Wszystko to ma na celu dyskredytację opozycji _ - oświadczył w odpowiedzi Hryhorij Nemyria, bliski współpracownik Julii Tymoszenko i wicepremier ds. integracji europejskiej w jej byłym rządzie.

bDaizpkt

Polityk wskazał, że jedna z firm, które badają działalność rządu Tymoszenko, pracowała wcześniej dla Dmytra Firtasza, współwłaściciela firmy RosUkrEnergo, wyrugowanej przez byłą premier z pośrednictwa w handlu gazem między Rosją i Ukrainą.

We wrześniu władze w Kijowie poinformowały, iż złożyły pozew przeciw amerykańskiej firmie Olden Group, zaangażowanej - jak twierdził wówczas rząd premiera Mykoły Azarowa - w _ międzynarodowy spisek _ wokół sprzedaży szczepionek i innych leków na zamówienie poprzedniego rządu.

W maju prezes ukraińskiej Izby Rachunkowej (odpowiednik NIK w Polsce) Walentyn Symonenko oświadczył, że rząd Tymoszenko niezgodnie z prawem wykorzystał ok. 1 mld hrywien (około 100 mln euro) z rezerwy budżetowej, wydając te pieniądze na walkę z epidemią nowej grypy A/H1N1, ogłoszoną na Ukrainie jesienią ubiegłego roku.

W kampanii przed wyborami prezydenckimi z początku bieżącego roku Tymoszenko była główną konkurentką zwycięzcy wyborów, prorosyjskiego prezydenta Janukowycza.

bDaizpku

31 października na Ukrainie odbędą się wybory do władz lokalnych.

bDaizpkO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)