Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Filipiny: 73 zabitych, setki rannych w trzęsieniu ziemi

0
Podziel się

#
wyzsza liczba zabitych, informacje o regionie
#

bEqZXeid

# wyzsza liczba zabitych, informacje o regionie #

15.10. Manila (PAP/AP,AFP,Kyodo) - Co najmniej 73 osoby zginęły, a setki zostały ranne w trzęsieniu ziemi o sile 7,1 w skali Richtera, które nawiedziło we wtorek środkowe Filipiny - poinformowały lokalne władze, ostrzegając, że bilans ten może wzrosnąć.

Na wyspie Bohol śmierć poniosło 57 osób, a kilkaset zostało rannych. Weile osób zginęło tez w prowincji Cebu na wyspie o tej samej nazwie i na wyspie Siquijor.

bEqZXeif

Władze zastrzegają, że bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ pod gruzami zawalonych budynków wciąż mogą znajdować się ludzie.

Trzęsienie ziemi spowodowało zniszczenia m.in. w portach morskich i lotniczych na Cebu i Bohol. Wywołało także panikę wśród mieszkańców wielu miast.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się ok. 5 km na wschód od miasta Balilihan na wyspie Bohol, ok. 630 kilometrów na południowy wschód od stolicy kraju, Manili, a ich ognisko na głębokości 20 km - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Wcześniej podawano, że ziemia zatrzęsła się na głębokości 56 kilometrów.

Według Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii w ciągu dwóch godzin doszło co najmniej do 20 wstrząsów wtórnych. Agencja AFP pisze, że po głównym trzęsieniu ziemi nastąpiło co najmniej pięć wstrząsów wtórnych o sile powyżej 5 w skali Richtera.

bEqZXeil

Balilihan to miasto, w którym żyje 18,5 tys. mieszkańców. Aglomeracja Cebu skupia ok. 2,5 mln mieszkańców i jest centrum gospodarczym, politycznym, kulturalnym i uniwersyteckim w środkowej części Archipelagu Filipińskiego.

Filipiny leżą w tzw. pierścieniu ognia, strefie częstych trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej na Pacyfiku. W 1990 roku na największej filipińskiej wyspie Luzon w wyniku trzęsienia ziemi o sile 7,7 w skali Richtera zginęło prawie 2 tys. ludzi. PAP)

cyk/ kar/

14804781 14804784 14804759 arch.

bEqZXeiG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)