Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Filipiny: Być może kilkunastu oskarżonych ws. śmierci zakładników

0
Podziel się

Prezydent Filipin Benigno Aquino poinformował w poniedziałek, że burmistrz
Manili, były szef policji i dziennikarze znajdują się wśród kilkunastu osób, które mogą być
oskarżone o śmierć zakładników w trakcie szturmu policji na porwany autokar w sierpniu.

bEgGGaIB

Prezydent Filipin Benigno Aquino poinformował w poniedziałek, że burmistrz Manili, były szef policji i dziennikarze znajdują się wśród kilkunastu osób, które mogą być oskarżone o śmierć zakładników w trakcie szturmu policji na porwany autokar w sierpniu.

W czasie odbijania zakładników 23 sierpnia w parku w centrum Manili śmierć poniosło ośmiu turystów z Hongkongu, a siedmiu zostało rannych.

Prezydent w wystąpieniu telewizyjnym powiedział, że zdecyduje wkrótce, czy postawić w stan oskarżenia kilkanaście osób, w tym swego bliskiego współpracownika, podsekretarza w MSW Rico Puno. W tym kontekście wymienił także burmistrza Manili Alfreda Limę, wiceburmistrza Iskho Morenę, komendanta policji Jesusa Verzosę, który odszedł na emeryturę, i odwołanego szefa stołecznej policji.

bEgGGaID

Zarzuty, zarówno kryminalne, jak i administracyjne, są częścią rządowego raportu sporządzonego przez specjalną komisję w sprawie uprowadzenia autokaru przez byłego policjanta Rolanda Mendozę, który domagał się przywrócenia do służby. Dramat zakładników trwał ponad 10 godzin. Filipińska policja podczas nieudolnego szturmu zastrzeliła porywacza.

Policja przyznała, że w trakcie akcji doszło do wielu błędów, m.in. jeśli chodzi o kontrolowanie tłumu na miejscu tragedii oraz radzenie sobie z mediami. Wiele kanałów telewizyjnych transmitowało na żywo akcję policyjną.

Prezydent Aquino, syn zmarłej w sierpniu 2009 roku byłej prezydent Filipin Corazon Aquino, który zmaga się z pierwszym kryzysem podczas swojej niespełna dwumiesięcznej prezydentury, tymczasowo przejął po tym wydarzeniu od MSW nadzór nad policją.(PAP)

jo/ kar/

bEgGGaIJ

7172678

bEgGGaJe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)