Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ofiary
19.02.2006 03:16

Filipiny: Znaleziono zwłoki 2 dalszych ofiar błotnej lawiny

19.2.Guinsaugon (PAP/AP) - Ekipy ratowników odnalazły w niedzielę zwłoki 2 dalszych osób, które zginęły pod lawiną błotną, na filipińskiej wyspie Leyte, jednak szanse na znalezienie kogoś żywego są już praktycznie równe zeru.

Podziel się
Dodaj komentarz

*19.2.Guinsaugon (PAP/AP) - Ekipy ratowników odnalazły w niedzielę zwłoki 2 dalszych osób, które zginęły pod lawiną błotną, na filipińskiej wyspie Leyte, jednak szanse na znalezienie kogoś żywego są już praktycznie równe zeru. *

Dotychczas potwierdzono oficjalnie śmierć 58 osób. Ok. 1800 osób uznawanych za zaginione, czyli prawie cała ludność wioski Guingsaugon, najprawdopodobniej zginęło.

W akcji ratunkowej uczestniczy 30 żołnierzy piechoty morskiej USA, którzy przybyli na wyspę Leyte z bazy na Okinawie. Do rejonu katastrofy zmierza też kilka amerykańskich okrętów wojennych.

Wioska Guingsaugon została pogrzebana w ub. piątek pod warstwą błota sięgającą 10 metrów w rezultacie obsunięcia się zbocza góry, rozmytego przez dwa tygodnie ulewnych deszczów.

Jak oświadczył najwyższy rangą oficer w rejonie katastrofy, płk. Raul Farnacio, wysiłki ekip ratowniczych koncentrować się będą na dotarciu do budynku szkoły podstawowej, w której uwięzionych zostało przez lawinę 240-300 uczniów i co najmniej 6 nauczycieli.

Drugim celem akcji ratowniczej będzie budynek mieszczący salę zgromadzeń, w której w momencie katastrofy znajdowało się ok. 300 osób, głównie kobiet.

Akcja prowadzona jest w bardzo trudnych warunkach, w grząskim mule, który zagraża ratownikom.

W sobotę ewakuowano mieszkańców 11 okolicznych wiosek bowiem istnieje obawa, że dojdzie do kolejnych błotnych lawin.

Międzynarodowy Czerwony Krzyż zaapelował w sobotę o zgromadzenie ok. 1,5 mln dol. na pomoc dla ofiar katastrofy. (PAP)

jm/

0079

Tagi: ofiary, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz