Notowania

wiadomości
20.07.2012 18:27

Film o Batmanie "Mroczny Rycerz powstaje" 27 lipca w polskich kinach

Nowy film o przygodach Batmana, "Mroczny Rycerz powstaje" w reżyserii Christophera Nolana, trafi do kin w Polsce 27 lipca. W obsadzie są m.in. Christian Bale jako Batman, Tom Hardy jako czarny charakter Bane i Anne Hathaway w roli Kobiety-Kota.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowy film o przygodach Batmana, "Mroczny Rycerz powstaje" w reżyserii Christophera Nolana, trafi do kin w Polsce 27 lipca. W obsadzie są m.in. Christian Bale jako Batman, Tom Hardy jako czarny charakter Bane i Anne Hathaway w roli Kobiety-Kota.

"Złowieszczy i mroczny", "zuchwały i wiarygodny", jednocześnie "miejscami dłużący się, co męczy widza, zawierający nie zawsze potrzebne, mało interesujące wątki poboczne" - napisał o filmie brytyjski "The Guardian", który w skali pięciogwiazdkowej przyznał tej produkcji trzy.

Jak oceniono w recenzji amerykańskiego magazynu "Variety", film, choć nakręcony z dużym rozmachem, imponujący pod względem zastosowanych technologii, nie dorównuje swojemu poprzednikowi, "Mrocznemu Rycerzowi" tego samego reżysera, z Heathem Ledgerem w obsadzie. "Variety" wskazuje jednak na "silny przekaz moralny" nowego filmu Nolana, podkreślając, że jest to m.in. historia o "potrzebie heroizmu w świecie chylącym się ku upadkowi".

"Mroczny Rycerz powstaje" ("The Dark Knight Rises", 2012, USA/Wlk. Brytania) to trzecia opowieść o Batmanie zrealizowana przez Nolana. Wcześniej Brytyjczyk wyreżyserował film "Batman: Początek" (2005, w obsadzie m.in. Christian Bale, Michael Caine i Gary Oldman) oraz "Mrocznego Rycerza" (2008, w obsadzie m.in. Bale, Caine, Oldman oraz Heath Ledger jako Joker).

W zwieńczeniu kinowej trylogii Nolana podwójną rolę Bruce'a Wayne'a i Batmana zagrał, tak jak w dwóch wcześniejszych filmach, brytyjski aktor Christian Bale (ur. 1974).

"Minęło już osiem lat od zniknięcia Batmana, który w jednej chwili z bohatera stał się zbiegiem. Biorąc na siebie winę za śmierć prokuratora okręgowego, Harveya Denta, Mroczny Rycerz poświęcił wszystko dla tego, co on, oraz komisarz Gordon, uznali za wyższe dobro" - czytamy w opisie filmu "Mroczny Rycerz powstaje", przekazanym przez dystrybutora.

"Przez pewien czas kłamstwo było skuteczne, a działalność kryminalna w Gotham City została zmiażdżona dzięki Ustawie Denta, stworzonej w celu walki z przestępczością. Wszystko zmienia się wraz z przybyciem sprytnej włamywaczki, Kobiety-Kota (Anne Hathaway), realizującej własny ukryty plan. O wiele bardziej niebezpieczne jest jednak pojawienie się Bane'a, zamaskowanego terrorysty, którego bezwzględne zamiary wobec Gotham City zmuszają Bruce'a do powrotu z dobrowolnego wygnania" - czytamy dalej.

W postać terrorysty Bane'a wcielił się Tom Hardy, tak jak Christian Bale pochodzący z Wielkiej Brytanii. Główny przeciwnik Batmana nosi w filmie maskę, przypominającą maskę gazową. W obsadzie są też m.in.: Gary Oldman (jako komisarz Jim Gordon), Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Michael Caine i Morgan Freeman.

Batman, czyli Człowiek-Nietoperz, to bohater serii komiksowych amerykańskiego wydawnictwa DC Comics. Obok Supermana należy on do najbardziej znanych postaci z komiksów; obaj są superbohaterami, ich zadanie stanowią walka ze złem i pomoc ludziom. Strój Człowieka-Nietoperza jest przebraniem Bruce'a Wayne'a, syna pary miliarderów, który chroni przed bandytami mieszkańców swego rodzinnego miasta, Gotham City. Batman jest indywidualistą, batalię przeciwko złu toczy najczęściej samotnie. Postać Batmana stworzył w 1939 r. amerykański pisarz i twórca komiksów Bob Kane.

Filmy i seriale o Batmanie, aktorskie i animowane, realizowało wielu reżyserów. Oprócz Nolana, byli wśród nich np. dwaj Amerykaninie: Joel Schumacher, który nakręcił filmy kinowe "Batman Forever" (1995, z Valem Kilmerem w roli Batmana) oraz "Batman i Robin" (1997, Batmana zagrał George Clooney), i Tim Burton, twórca "Powrotu Batmana" (1992), gdzie w tytułową rolę wcielił się Michael Keaton.(PAP)

jp/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz