Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Filmowe odkrycia z całego świata na festiwalu w Warszawie

0
Podziel się:

Komedia o walce z samotnością metodą wypożyczania kotów, "Zagrywka
Czarnego" oparta na islandzkim gangsterskim bestsellerze i opowieść o "honorowych" zabójstwach
kobiet w Turcji - te m.in. historie znajdą się w sekcji "Odkrycia" na Warszawskim Festiwalu
Filmowym.

Komedia o walce z samotnością metodą wypożyczania kotów, "Zagrywka Czarnego" oparta na islandzkim gangsterskim bestsellerze i opowieść o "honorowych" zabójstwach kobiet w Turcji - te m.in. historie znajdą się w sekcji "Odkrycia" na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

  1. edycja tego festiwalu odbędzie się w dniach 12-21 października w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy.

W niekonkursowej sekcji "Odkrycia" pokazane zostaną "skarby wybrane z programu czołowych międzynarodowych festiwali" - wyjaśniają organizatorzy warszawskiej imprezy. Łącznie będzie to 18 tytułów, m.in. produkcje z Japonii, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Islandii i Turcji.

Publiczność obejrzy m.in. japoński film "Kot do wynajęcia" (2012, reż. Naoko Ogigami) - o młodej kobiecie prowadzącej wypożyczalnię kotów. "To oryginalna komedia o przełamywaniu samotności niekonwencjonalnymi metodami" - zwracają uwagę organizatorzy festiwalu.

Film, ich zdaniem, "łamiący stereotypy na temat Szwecji" to "Jedz, śpij, umieraj" (Szwecja, 2012, reż. Gabriela Pichler). Główną bohaterką jest Rasa - obywatelka szwedzka pochodzenia bałkańskiego, muzułmanka - która nie może dostać pracy. Obraz miał premierę na tegorocznym festiwalu w Wenecji.

Wśród "Odkryć" znajdzie się również "Mój brat diabeł", produkcja brytyjska (2012, reż. Sally El Hosani). To historia dwóch arabskich braci, mieszkających w obskurnej londyńskiej dzielnicy Hackney. "Wartka opowieść o dorastaniu i miłości między braćmi, którzy muszą odnaleźć siebie i własną drogę życiową" - czytamy w festiwalowych zapowiedziach.

"Dwaj chłopcy, bawiący się w śniegu w Nowy Rok, spotykają swoją nauczycielkę. Spędzają w jej mieszkaniu noc pełną przygód zarezerwowanych dla dorosłych" - to z kolei opis filmu "Noc jeszcze młoda" (2012, reż. Olmo Omerzu), wspólnej produkcji Czech i Słowenii.

W izraelskim "Pokoju 514" (2012, reż. Sharon Bar-Ziv) przedstawiona została konfrontacja między młodą, zdeterminowaną śledczą wojskową a wybitnym dowódcą, oskarżonym o przekroczenie kompetencji. "Pokój 514" organizatorzy warszawskiego festiwalu nazywają "realistycznym i bezpośrednim filmem, mierzącym się ze złożoną rzeczywistością Izraela".

O miłości nowojorskiego dokumentalisty Erika i prawnika Paula opowiada amerykański film "Zostań ze mną" ("Keep the Lights On", 2012, reż. Ira Sachs), nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Berlinie. "Szczery portret natury związków osobistych i związanych z nimi trudności - ze współczesnego punktu widzenia" - czytamy w programie sekcji "Odkrycia".

Przemianie, jaka w latach 90. dokonała się w Reykjaviku, który "z niewinnego miasta stał się siedliskiem przestępczego podziemia", poświęcono film "Zagrywka Czarnego" (Islandia, 2012, reż. Oskar Thor Axelsson), zrealizowany na podstawie prozy islandzkiego autora kryminałów Stefana Maniego.

W programie sekcji "Odkrycia" jest także film "Tam, gdzie płonie ogień" (Turcja, 2012, reż. Ismail Gunes). Poruszony w nim został temat "honorowych" zabójstw kobiet w Turcji.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.(PAP)

jp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)