Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finał IX edycji programu stypendialnego "Gaude Polonia"

0
Podziel się:

40 twórców z Armenii, Białorusi, Ukrainy i Rosjii, uczestników kończącej
się 31 lipca IX edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury "Gaude Polonia", odebrało w
czwartek w Warszawie z rąk ministra Bogdana Zdrojewskiego pamiątkowe dyplomy.

40 twórców z Armenii, Białorusi, Ukrainy i Rosjii, uczestników kończącej się 31 lipca IX edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury "Gaude Polonia", odebrało w czwartek w Warszawie z rąk ministra Bogdana Zdrojewskiego pamiątkowe dyplomy.

Program Stypendialny "Gaude Polonia" został powołany w 2003 roku i przeznaczony jest dla artystów, tłumaczy literatury polskiej, konserwatorów zabytków, historyków sztuki, krytyków teatru i filmu z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy.

Pobyt stypendystów w Polsce trwa pół roku - od 1 lutego do 31 lipca, a czas ten przeznaczony jest na realizację autorskich projektów stypendialnych, pod opieką twórców i instytucji kultury. Z programu mogą skorzystać muzycy, artyści sztuk wizualnych, fotograficy, filmowcy, tłumacze literatury polskiej, konserwatorzy dzieł sztuki, muzealnicy, historycy oraz krytycy sztuki, teatru, filmu, którzy mogą wykazać się znaczącym dorobkiem w swojej dziedzinie.

Dyplomy od ministra otrzymało 35 twórców z Ukrainy, trzech z Białorusi oraz po jednym z Armenii i Rosji. Realizowali oni swoje projekty m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Krakowie, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w Muzeum Pałacu w Wilanowie, Akademii Muzycznej w Katowicach, Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Policealnym Studium Jazzu w Warszawie.

Romana Romanyszyn oraz Andrij Łesiw z Ukrainy, reprezentujący sztuki wizualne, odbyli stypendia w Krakowie, na Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem prof. Zbigniewa Majkowskiego. Wspólnie zaprojektowali oni oprawę wizualną książki - przekładu wierszy na język ukraiński Wisławy Szymborskiej.

Jak podkreślił podczas czwartkowej uroczystości minister kultury Bogdan Zdrojewski, w tym roku udział w programie "Gaude Polonia" wzięli przedstawiciele prawie wszystkich dziedzin twórczości.

"Te stypendia (...) to pewna forma inwestycji, inwestycji najważniejszej, bo w sferę duchową, w sferę kultury" - mówił Zdrojewski. Dziękował też opiekunom stypendystów. "Czasem się o nich zapomina, a opiekunowie wkładają w ten projekt nie tylko swoją pracę i zainteresowanie, ale także coś więcej - emocje" - zwrócił uwagę minister.(PAP)

agz/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)