Notowania

wiadomości
06.07.2011 21:07

Finał Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Spektakl Pawła Demirskiego "Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej", jego reżyserka Marzena Strzępka i odtwórczyni jednej z ról Agnieszka Kwietniewska zostali nagrodzeni w 17. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spektakl Pawła Demirskiego "Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej", jego reżyserka Marzena Strzępka i odtwórczyni jednej z ról Agnieszka Kwietniewska zostali nagrodzeni w 17. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Do konkursu zgłoszono 73 spektakle z całej Polski, z czego 61 spełniły wszystkie kryteria, a 11 przedstawień i trzy teksty dramatyczne dostały się do finału. "Jeżeli chodzi o kryteria, to w tym roku został skrócony czas, z którego mogą pochodzić inscenizowane sztuki - do 20 lat wstecz. Zmieniono także zasadę, w myśl której do tej pory tylko pierwsze i drugie wystawienie mogło brać udział w konkursie. Obecnie może to być każde wystawienie. Myślę, że to dobry krok, który będzie przeciwdziałać takiej pewnej gonitwie dyrektorów teatrów, by wystawiać tylko sztuki premierowe" - mówił przewodniczący komisji artystycznej konkursu Jacek Sieradzki podczas środowej uroczystości w stołecznym Instytucie Teatralnym.

"Chciałabym podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. To dzięki państwu repertuar teatrów wzbogaca się o współczesne dzieła i to dzięki państwu możemy udowodnić, że teatr jest tak wrażliwy na to, co dzieje się w rzeczywistości i bardzo często podejmuje odważną dyskusję z publicznością. Kilka dni temu rozpoczęliśmy przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i chcielibyśmy, aby podczas tego półrocza kultura stała się rzeczywiście jednym z najbardziej znaczących i jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów polskiej prezydencji" - mówiła w czasie wręczenia nagród podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń.

Zespołową nagrodę za najlepsze przedstawienie konkursu w wysokości 30 tys. zł przyznano twórcom i realizatorom spektaklu "Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej" Pawła Demirskiego w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Za spektakl ten indywidualną nagrodę za rolę żeńską (wynoszącą 10 tys. zł) odebrała też Agnieszka Kwietniewska. Indywidualną nagrodę w wysokości 10 tys. zł otrzymała także Marzena Strzępka, reżyserka tego przedstawienia oraz sztuki Pawła Demirskiego "Tęczowa Trybuna 2012" w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Indywidualną nagrodę wynoszącą 20 tys. zł przyznano Pawłowi Demirskiemu za tekst "Tęczowa Trybuna 2012". Za rolę męską w tym przedstawieniu nagrodę w wysokości 10 tys. zł wręczono także Michałowi Opalińskiemu.

Nagrodę indywidualną w kwocie 10 tys. zł za reżyserię, adaptację tekstu, scenografię i wykonanie przedstawienia "Żywoty świętych osiedlowych" Lidii Amejko w Teatrze Ad Spectatores we Wrocławiu odebrała Agata Kucińska. Za skomponowanie i wykonanie muzyki do tej sztuki wyróżnienie indywidualne w wysokości 5 tys. zł przyznano także Samborowi Dudzińskiemu.

Indywidualną nagrodę wynoszącą 10 tys. zł za reżyserię spektaklu "Utwór o Matce i Ojczyźnie" Bożeny Umińskiej-Keff w Teatrze Polskim we Wrocławiu otrzymał także Jan Klata. Za rolę w tej sztuce Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich nagrodę im. Jana Świderskiego w wysokości 3 tys. zł przyznał Annie Ilczuk. Za koncepcję wizualną przedstawienia wyróżnienie indywidualne w kwocie 5 tys. zł odebrała również Justyna Łagowska.

Nagrodę indywidualną w wysokości 10 tys. zł przyznano także Marcinowi Liberze za koncepcję inscenizacyjną spektaklu "III Furie" Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Indywidualne wyróżnienie za rolę w tym przedstawieniu wynoszące 5 tys. zł otrzymała także Joanna Gonschorek.

Wyróżnienia indywidualne w kwocie 5 tys. zł wręczono również Katarzynie Ulickiej-Pydzie za rolę w spektaklu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. J. Słowackiego w Koszalinie oraz Michałowi Kalecie za rolę w sztuce "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Celem Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest popularyzacja i wspieranie rozwoju polskiej dramaturgii współczesnej. Konkurs ogłaszany jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a realizowany przez Instytut Teatralny. (PAP)

akn/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz