Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finał Konkursu Wiolonczelowego im. Lutosławskiego - w czwartek w Warszawie

0
Podziel się:

Czworo młodych wiolonczelistów - Polak, Szwajcarka, Hiszpan i
Nowozelandczyk - znalazło się w finale IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda
Lutosławskiego. Finaliści zmierzą się w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Czworo młodych wiolonczelistów - Polak, Szwajcarka, Hiszpan i Nowozelandczyk - znalazło się w finale IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Finaliści zmierzą się w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Spośród 42 uczestników konkursu do finału przeszła czwórka: Polak Dominik Płociński, Szwajcarka Chiara Enderle, Hiszpan VĄctor Garcia Garcia i Nowozelandczyk Edward Alexander King. Podczas czwartkowej gali jury konkursu oceni finałowe występy wiolonczelistów i wyłoni zwycięzcę.

Finaliści mieli do wyboru jeden z trzech utworów: Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Lutosławskiego, Koncert wiolonczelowy a-moll Roberta Schumanna i Koncert wiolonczelowy D-dur Józefa Haydna. Nowozelandczyk i Hiszpan zdecydowali się zaprezentować dzieło Haydna, Szwajcarka - Schumanna, a Polak - Lutosławskiego.

Na scenie warszawskiej filharmonii solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Rafała Janiaka.

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego jest jedynym w Europie adresowanym wyłącznie do młodych wiolonczelistów, zgodnie z regulaminem w zmaganiach mogą wziąć udział tylko osoby poniżej 24 roku życia.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 42 młodych wiolonczelistów z całego świata, w tym pięcioro Polaków. Pozostali uczestnicy reprezentowali m.in. Francję, Rosję, Hiszpanię, Łotwę, Nową Zelandię, Turcję, Ukrainę, Koreę, Japonię, Stany Zjednoczone.

Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne o łącznej wartości 15 tys. euro. Laureat I nagrody może otrzymać decyzją jury tytuł Grand Prix za wybitne wykonanie Koncertu wiolonczelowego Lutosławskiego.

Przewodniczącym jury w konkursie jest Japończyk Tsuyoshi Tsutsumi. Obok niego młodych muzyków ocenia w tym roku ośmiu wiolonczelistów: Jesus Castro-Balbi, Roman Jabłoński, Jens Peter Maintz, Philippe Muller, Daniel Veis, Bartosz Koziak, Kazimierz Kord i Kazimierz Michalik.

Konkurs składa się z trzech etapów. W jego programie znajdują się wszystkie utwory wiolonczelowe patrona konkursu. Podczas dwu pierwszych etapów uczestnicy mogli zaprezentować, obok utworów Lutosławskiego, muzykę Krzysztofa Pendereckiego, Fryderyka Chopina, Jerzego Bauera, Pawła Szymańskiego, Weroniki Ratusińskiej, Benjamina Brittena, Alfreda Schnittke, Ludwiga van Beethovena.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: małżonka prezydenta Anna Komorowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

IX Konkurs Wiolonczelowy im. Lutosławskiego wpisuje się w obchody Roku Lutosławskiego, ustanowionego uchwałą polskiego parlamentu. W ramach 100. rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów zaplanowano ponad 100 imprez w kraju i za granicą.

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego jest, obok Konkursu Danczowskiego w Poznaniu, jednym z dwóch międzynarodowych konkursów gry na tym instrumencie w Polsce. Co dwa lata jest organizowany przez Fundację na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. W 2011 r. laureatem konkursu został Polak Tomasz Daroch.(PAP)

mce/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)