Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finał Międzynarodowego Konkursu Arbitrażowego - w środę w Warszawie

0
Podziel się:

Dwie drużyny - z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego w
Katowicach - będą reprezentować Polskę w czasie rozpoczynającego się w środę w Warszawie finału
Międzynarodowego Konkursu Arbitrażowego. Zwycięzca zostanie wyłoniony w piątek.

Dwie drużyny - z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - będą reprezentować Polskę w czasie rozpoczynającego się w środę w Warszawie finału Międzynarodowego Konkursu Arbitrażowego. Zwycięzca zostanie wyłoniony w piątek.

Postępowanie arbitrażowe to rodzaj sądu polubownego, powołanego za zgodą obu stron sporu.

Międzynarodowy Konkurs Arbitrażowy został zorganizowany przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) w Warszawie i Instytut Europejskich Studiów Prawniczych w Osnabrueck.

Organizowany po raz pierwszy konkurs jest adresowany do wszystkich studentów uczelni wyższych oraz ich wykładowców. Musieli oni stworzyć grupy liczące od dwóch do sześciu osób. W pierwszym etapie każda grupa musiała przygotować dwa pisma procesowe w języku angielskim: pozew oraz odpowiedź na pozew przygotowany przez inną grupę.

Do finału wybrano osiem zespołów z siedmiu krajów: Węgier, USA, Rosji, Niemiec, Kosowa, Królestwa Niderlandów oraz Polski. Polskę reprezentować będą dwie drużyny - z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W finale grupy te wezmą udział w symulowanych rozprawach postępowania arbitrażowego. Członkowie grup będą występowali w roli pełnomocnika jednej ze stron wymyślonego sporu. Wystąpienia w całości będą musiały być w języku angielskim. Symulowane rozprawy zostaną przeprowadzone w czwartek i w piątek.

W piątek zostaną ogłoszone wyniki konkursu.

Celem konkursu jest popularyzowanie i rozpowszechnianie wiedzy o projekcie Wspólnej Ramy Odniesienia (Draft Common Frame of References). Projekt został stworzony przez prawników z Grupy Studyjnej do Spraw Europejskiego Kodeksu Cywilnego oraz Grupę Badawczą ds. Prawa Prywatnego WE (Acquis Group) i ma służyć ujednolicaniu europejskiego prawa prywatnego, tj. takiego, którego zadaniem jest ochrona interesów i regulacja stosunków między jednostkami, np. w dziedzinie cywilnej, gospodarczej. Wspólna Rama Odniesienia ma być zbiorem reguł, które w istotny sposób ułatwią rozstrzyganie sporów handlowych, zwłaszcza w arbitrażu międzynarodowym.

Patronem medialnym konkursu jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

snup/ kjed/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)