Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finał XIV edycji konkursu "Historia Bliska"

0
Podziel się:

Praca poświęcona amerykańskiemu bombowcowi Liberator autorstwa Magdaleny
Buławy z I LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu zdobyła pierwszą nagrodę w XIV edycji konkursu
"Historia Bliska", którego finał miał miejsce w poniedziałek w Warszawie.

Praca poświęcona amerykańskiemu bombowcowi Liberator autorstwa Magdaleny Buławy z I LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu zdobyła pierwszą nagrodę w XIV edycji konkursu "Historia Bliska", którego finał miał miejsce w poniedziałek w Warszawie.

Tematem XIV edycji konkursu "Historia Bliska", zorganizowanego przez Ośrodek KARTA i adresowanego do uczniów gimnazjów i szkół średnich, było "Piętno II wojny - los i pamięć". Jego celem było przypomnienie wydarzeń II wojny światowej oraz zbadanie, w jaki sposób wojna odcisnęła piętno na losie pojedynczych ludzi, rodzin i społeczności wsi czy miast, a także sprawdzenie, czy nadal jest obecna w świadomości współczesnych.

"Na konkurs nadeszło 413 prac indywidualnych i zespołowych autorstwa ponad 700 uczniów, w większości pochodzących z małych miejscowości. W pracach podejmowano próbę rekonstrukcji różnych aspektów życia pod okupacją niemiecką i sowiecką. Przeważała tematyka represji, jakim poddawano ludność cywilną, a także walka partyzancka, konspiracja i podziemne nauczanie oraz problemy życia codziennego w okresie wojny" - poinformował szef Ośrodka KARTA i członek jury, Zbigniew Gluza.

Jak zaznaczył, nagrodzone i wyróżnione prace charakteryzowały się wnikliwym spojrzeniem na wojenne losy, zwracała także uwagę dojrzałość zawartych w nich sądów. "W sumie przyznano 12 nagród I, II i III stopnia, a także 34 wyróżnienia I stopnia oraz 66 wyróżnień II stopnia. Wszystkie zarówno dla uczniów indywidualnych, jak i zespołów. Cieszy nas tak liczne zainteresowanie konkursem" - podkreślił Gluza.

I nagrodę indywidualną przyznano Magdalenie Buławie za pracę "Ostatni lot amerykańskiego bombowca Liberator +Dinah Might+ w pamięci bohaterów i świadków zdarzenia oraz w świadomości mieszkańców Jeleśni i okolic; na przestrzeni lat 1944-2010". Jej laureatka otrzymała 2 tys. zł.

"Do napisania tej pracy zainspirował mnie mój dziadek, który opowiedział mi historię Liberatora. W napisaniu pracy pomogła mi pani profesor języka polskiego. Dzięki niej udało mi się dotrzeć do jednego z ostatnich żyjących lotników z Liberatora. Rozmawiałam także z innymi świadkami tamtych wydarzeń, korzystałam również z archiwów znajdujących się na Żywiecczyźnie" - opowiadała PAP laureatka pierwszej nagrody.

I nagrodę zespołową otrzymali Dominik Kowalski i Paweł Sławski z LO im. Mieszka I w Zawadzkiem (woj. opolskie) za reportaż filmowy "Dzieci wojny" badający istotę piętna II wojny światowej w różnych pokoleniach i środowiskach. Jej zdobywcy w nagrodę pojechali na międzynarodowe seminarium do Bolonii.

Przyznano również pięć nagród pieniężnych dla opiekunów prac, a także wyróżnienia honorowe (dyplomy i książki) dla opiekunów wszystkich prac nagrodzonych i wyróżnionych. (PAP)

akn/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)