Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finałowe przesłuchania Festiwalu Kolęd i Pastorałek

0
Podziel się:

Finałowe przesłuchania 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i
Pastorałek rozpoczęły się w czwartek w Będzinie (Śląskie). Na największą tego typu imprezę w Polsce
napłynęło w tym roku ponad 1,7 tys. zgłoszeń wykonawców - solistów i zespołów. Finałowe
przesłuchania obejmą 127 najlepszych interpretatorów.

Finałowe przesłuchania 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek rozpoczęły się w czwartek w Będzinie (Śląskie). Na największą tego typu imprezę w Polsce napłynęło w tym roku ponad 1,7 tys. zgłoszeń wykonawców - solistów i zespołów. Finałowe przesłuchania obejmą 127 najlepszych interpretatorów.

Jak podało biuro organizacyjne Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek (OFKiP), podczas trzydniowych przesłuchań wystąpi 26 chórów, 5 scholi, 24 zespoły wokalne, 14 zespołów wokalno-instrumentalnych, 9 duetów i 49 solistów (łącznie 1647 osób). Wśród nich będą m.in. jedna kapela folkowa (z Boguszyc), dwie kapele góralskie (ze Ślemienia i Suchej Beskidzkiej) oraz wykonawcy zza wschodniej granicy.

Z Ukrainy i Białorusi do Będzina przyjadą w sobotę: Polski Wzorowy Dziecięcy Zespół "Dzwoneczki", Wokalne Trio Ludowe "Farby" i Kameralny Zespół im. Dobrzyńskiego z Żytomierza, zespół wokalny "Faustyna" z parafii Apostołów Piotra i Pawła w Równem oraz chór "Cantus Cordis" z parafii św. Szymona i św. Heleny w Mińsku.

Przesłuchania eliminacyjne, czyli pierwszy etap konkursu, w którym uczestniczyło łącznie ok. 20 tys. osób, prowadzono od 4 grudnia w 31 ośrodkach w całej Polsce i dwóch na Ukrainie. Przesłuchania finałowe potrwają do soboty. Koncert galowy i ogłoszenie wyników odbędą się w niedzielę w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w będzińskiej dzielnicy Syberka.

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika ma formułę konkursu i przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów. Dolna granica wieku wynosi siedem lat. W festiwalu mogą wziąć udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone.

Uczestnicy festiwalu prezentują trzy dowolnie wybrane kolędy lub pastorałki w czasie do 15 minut, soliści i duety - dwie do 10 minut. Wśród nich musi znaleźć się jedna tradycyjna polska, ale dopuszczalne jest też wykonanie jednej kolędy zagranicznej. Można zaśpiewać do trzech zwrotek. Podczas przesłuchań finałowych wykonawcy powtórnie prezentują repertuar przygotowany na eliminacje.

Pierwszy raz impreza odbyła się w 1994 r. Obecnie jej organizatorami są: Fundacja OFKiP oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie. Ideą festiwalu jest umożliwienie artystom-amatorom publicznej prezentacji ich umiejętności, promocja Będzina i regionu oraz propagowanie wartości chrześcijańskich i narodowych. (PAP)

mtb/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)