Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fischer pozostanie prezydentem Austrii - wyniki oficjalne

0
Podziel się

#
oficjalne wyniki głosowania
#

bEhWSpqt

# oficjalne wyniki głosowania #

25.04. Wiedeń (PAP/AFP,AP) - Obecny socjaldemokratyczny prezydent Austrii Heinz Fischer wygrał niedzielne wybory prezydenckie i będzie pełnił urząd przez drugą 6-letnią kadencję. Jak poinformowała minister spraw wewnętrznych Maria Fekter, Fischer uzyskał 78,94 proc. głosów.

Jego najpoważniejsza rywalka, kandydatka prawicowo-populistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) Barbara Rosenkranz otrzymała 15,62 proc. a Rudolf Gehring, reprezentujący marginalną, niewielką Partię Chrześcijan 5,44 proc. głosów.

bEhWSpqv

Frekwencja wyborcza, która systemtycznie spada już od lat, wyniosła 49,17 proc.

Powyższe rezultaty nie uwzględniają głosów oddanych drogą e-mailową i korespondencyjną.

Sondaże przedwyborcze wskazywały na zwycięstwo Fischera, ale niedzielne głosowanie było traktowane jako sprawdzian sympatii dla skrajnej prawicy. Rosenkranz opowiadała się w przeszłości za zrewidowaniem przepisów zabraniających działalności naonazistowskiej i negowania Holokaustu, powołując się na wolność słowa. Później musiała się z tych wypowiedzi tłumaczyć.

Obserwatorzy austriackiej sceny politycznej podkreślają, że wynik uzyskany przez Rozenkranz jest rozczarowujący i gorszy od rezultatów uzyskanych przez prawicę w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. (17,74 proc.) oraz - rok wcześniej - parlamentu krajowego (prawie 30 proc.).

bEhWSpqB

Sama Rozenkranz oświadczyła, że padła ofiarą "polowania na czarownice" i dodała: "Kampania wyborcza nie była uczciwa - myślę że każdy to widział".

Obecny szef państwa startował pod hasłem "Nasze działanie potrzebuje wartości", co powszechnie uważa się za przejaw bezbarwności obecnej kampanii. "To walka wyborcza bez tematów i elementu napięcia, która jest ledwie zauważana przez społeczeństwo" - powiedział agencji dpa politolog Peter Filzmeier.

W austriackim systemie konstytucyjnym rola prezydenta ogranicza się do reprezentacji i jest w znacznej mierze ceremonialna. (PAP)

jm/ ksaj/ ro/

bEhWSpqC

6110426 6110444, 6111858,6111197, arch.

bEhWSpqW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)