Notowania

polska
18.05.2010 17:41

Forum Regionów: 3,64 mld dol. obrotów handlowych Polski i Rosji

W pierwszych dwóch miesiącach br. obroty handlowe Polski i Rosji wyniosły 3,64 mld dolarów i były ponad dwa razy większe niż w styczniu i lutym ubiegłego roku - poinformowali przedstawiciele strony rosyjskiej podczas dyskusji na II Forum Regionów Polska-Rosja.

Podziel się
Dodaj komentarz

W pierwszych dwóch miesiącach br. obroty handlowe Polski i Rosji wyniosły 3,64 mld dolarów i były ponad dwa razy większe niż w styczniu i lutym ubiegłego roku - poinformowali przedstawiciele strony rosyjskiej podczas dyskusji na II Forum Regionów Polska-Rosja.

Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele rosyjskich oraz polskich władz regionalnych, odbyło się we wtorek w Senacie. Ich zdaniem, współpraca gospodarcza obu krajów jest dobra, jednak niewystarczającą.

Strona rosyjska poinformowała, że udział Polski w handlu zagranicznym wyniósł w 2009 r. 3,6 proc. Nasz kraj zajmuje 9 miejsce wśród partnerów handlowych Rosji. Z kolei Rosja dla Polski jest drugim co do wielkości odbiorcą towarów.

"W ramach dwustronnych porozumień z Polską, dostarczany jest rosyjski gaz i ropa naftowa, których eksport stale odbywa się od ponad 40 lat. Prowadzone są rozmowy o zawarciu porozumienia o tzw. małym ruchu przygranicznym, który może ożywić handel w rejonie Obwodu Kaliningradzkiego" - powiedział przewodniczący Komitetu Rady Federacji ds. polityki gospodarczej, przedsiębiorczości i własności Oganes Armenakovich Oganin.

Oganin zauważył, że w Polsce inwestycje rosyjskie wynoszą ok. 2 mld dolarów. Głównymi firmami, które prowadzą u nas działalność są Gazprom i Łukoil. "Trzeba zaznaczyć, że klimat dla napływu rosyjskiego kapitału do Polski nie jest zbyt korzystny. Szczególnie ogranicza się udział Rosji w sektorach paliwowo-energetycznym i metalurgicznym" - podkreślił. Dodał, że współpraca inwestycyjna jest wciąż zbyt mała.

Polska kupuje w Rosji przede wszystkim surowce, produkty chemiczne, metalurgiczne, przemysłu maszynowego, drzewnego i celulozowego. Z kolei do Rosji polskie firmy eksportują żywność, maszyny, produkty chemiczne, drzewne i metalurgiczne.

Inwestycje polskich firm na terenie Rosji sięgają ponad 500 mln dolarów. Większość firm znajduje się w obwodzie Nowgorodzkim, Kaliningradzkim, Władimirskim i Moskiewskim. Według rosyjskich danych jedną z największych polskich firm tam działających jest fabryka płyt wiórowych Grajewo (wielkość inwestycji ok. 130 mln dol.) oraz fabryka insuliny "Bioton" (100 mln dol). Kolejną pozycję zajmuje "Bella" produkująca m.in. środki higieniczne.

"Jesteśmy w Rosji od 1991 roku. W 13 najważniejszych miastach znajdują się nasze firmy handlowe. Mamy własną fabrykę pod Moskwą, która jest naszym centrum produkcyjnym" - powiedział PAP prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Jarosław Józefowicz. Jak dodał, firma chce dalej inwestować na terenie Rosji. "Za ubiegły rok obroty były duże, jesteśmy z nich zadowoleni" - zaznaczył.

Uczestnicy spotkania wskazali, że obecnie współpraca obejmuje 9 polskich województw z 21 regionami Rosji. M.in. są to kontakty między Obwodem Kaliningradzkim i Sankt-Petersburgiem, a północno-wschodnimi województwami Polski. Tylko w Obwodzie Kaliningradzkim jest ok. 600 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału. (PAP)

awy/ aop/ bos/ mow/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz