Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Forum Regionów o nauce i kulturze

0
Podziel się:

O polsko-rosyjskiej wymianie studentów, organizowanych wspólnie
wydarzeniach kulturalnych i wspieraniu turystyki, by Polacy chętniej odwiedzali Rosję, a Rosjanie
Polskę - dyskutowali we wtorek uczestnicy II Forum Regionów Polska-Rosja.

O polsko-rosyjskiej wymianie studentów, organizowanych wspólnie wydarzeniach kulturalnych i wspieraniu turystyki, by Polacy chętniej odwiedzali Rosję, a Rosjanie Polskę - dyskutowali we wtorek uczestnicy II Forum Regionów Polska-Rosja.

Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek nazwał forum "fantastyczną platformą do rozwoju stosunków polsko-rosyjskich". "One są już dobre na szczeblu rządowym (...). Ale po to, by były jeszcze lepsze, bardziej +docieplone+, trzeba sprowadzić je na poziom samorządowy" - mówił Piorunek.

"Bardzo dobre efekty może przynieść ściślejsza współpraca w dziedzinie kultury i nauki" - uważa przewodniczący Komitetu Rady Federacji ds. Edukacji i Nauki Husejn Czeczenow. "Współpraca Polski - kraju, w którym działa Uniwersytet Jagielloński i który dał światu Kopernika, oraz Rosji - państwa z wielkim potencjałem kulturalnym i naukowym" - mówił Czeczenow.

"Nauka się rozwija. Powstają nowe wyzwania, ale i nowe niebezpieczeństwa. Polscy i rosyjscy badacze powinni łączyć siły i razem odpowiadać na najważniejsze wyzwania współczesności" - uważa Czeczenow.

Zapowiedział on, że na jednym z najbliższych posiedzeń Rosyjskiej Akademii Nauk będzie zabiegał o utworzenie specjalnego rejestru szkół wyższych w Rosji, które współpracują z uczelniami polskimi. "Co roku mamy 120 studentów na polonistyce, a 700 studentów przyjeżdża do nas z Polski, by uczyć się języka rosyjskiego" - opowiadał.

Na rosnące zainteresowanie nauką języka polskiego w Rosji oraz coraz większą liczbę młodych Polaków uczących się języka rosyjskiego zwrócił uwagę zastępca przewodniczącego Komitetu Rady Federacji ds. Edukacji i Nauki Siergiej Szczebłygin. Podkreślił, że jest to znakomite "podłoże" dla zacieśniania w przyszłości współpracy między krajami.

"Cieszy mnie także to, że w polskich miastach powstają rosyjskie centra języka, nauki i kultury. Takie centrum funkcjonuje np. w Krakowie. Są plany tworzenia kolejnych tego typu placówek" - mówił Szczebłygin.

Przy Briańskim Uniwersytecie Państwowym funkcjonuje z kolei ośrodek języka i kultury polskiej - zwrócił uwagę dyrektor Departamentu Wykształcenia Ogólnego i Zawodowego Obwodu Briańskiego Piotr Tariko. Dodał, że Uniwersytet w Briańsku współpracuje z polskimi uczelniami, m.in. z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim i Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przedstawiciele obu stron wskazywali podczas wtorkowego panelu na potrzebę zwiększania liczby studentów, którzy będą jeździli na staże z Polski do Rosji i z Rosji do Polski. Wymiana młodzieży funkcjonuje już np. między województwem dolnośląskim a Obwodem Leningradzkim w Rosji - przypomniano.

Gubernator Obwodu Kirowskiego Nikita Biełych zauważył, że - aby zbliżać oba kraje - potrzebne są m.in. wspólne badania historii" Polski i Rosji, w tym badania nad "niepięknymi kartami" ze wspólnej historii.

Jeśli chodzi o przesięwzięcia kulturalne, w planach jest m.in. organizowana razem przez Polaków i Rosjan wystawa prac malarza Henryka Siemiradzkiego na Mazowszu - poinformowała Bożena Żelazowska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Jak zaznaczyła, ekspozycja odbędzie się najprawdopodobniej dopiero w 2013 r., jednak prace nad nią już trwają.

Podczas spotkania podkreślano także rolę turystyki w zbliżaniu Polski i Rosji. Jacek Piorunek ocenił, że dobrym pomysłem byłoby np. zorganizowanie na Podlasiu forum touroperatorów, poświęconego turystyce polskiej do Rosji i rosyjskiej do Polski. Chodzi o to, by inspirować Polaków i Rosjan, żeby chętniej odwiedzali wzajemnie swoje kraje - tłumaczył.

Rosjanie zwracali uwagę na walory turystyczne Kamczatki, Ałtaju czy wielkich miast, jak Petersburg, które mogą być bardzo dużą atrakcją dla turystów z Polski.

W przeddzień forum - w poniedziałek - delegacje rosyjskich regionów zwiedziały polskie województwa. Gościły m.in. na Podlasiu, Mazowszu i Dolnym Śląsku. Rosjanie zapoznawali się z osiągnięciami polskich samorządów. Rozmawiali też z Polakami o warunkach ewentualnej współpracy regionów i województw w przyszłości.

I Forum Regionów Polska-Rosja odbyło się w we wrześniu 2009 r. w Moskwie.(PAP)

jp/ abe/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)