Trwa ładowanie...
bDAogCER

Notowania

Kultura – Wszystkie wiadomości

1
19.01.2021 8:54

OBOSTRZENIA
 / 
Koronawirus. Freelancerzy z kultury bez postojowego, bo przepisy ich wykluczają

Tarcza antykryzysowa skonstruowana jest tak, że wyklucza z pomocy tysiące współpracowników sektora kultury. Skoro freelancerzy od listopada nie mogą pracować, bo instytucje kultury nie działają, to jak mają wykazać przychód za poprzedni miesiąc? A to warunek otrzymania postojowego.

39
17.01.2021 10:45

KORONAWIRUS
 / 
Ministerstwo Kultury: Polska w czołówce państw, które wsparły artystów w dobie pandemii

Polska jest jednym z ośmiu krajów, które najhojniej wsparły i ludzi kultury podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 - podaje "The New York Times". Informacją tą chwali się na swojej stronie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2
05.12.2020 9:49

TANTIEMY ZA MUZYKĘ
 / 
"All I Want For Christmas Is You". Świąteczny hit, który co roku przynosi krocie jej odtwórczyni

Hit czy gniot? To już kwestia gustu. Pewne jest, że co roku rozgłośnie radiowe na całym świecie puszczają od połowy listopada utwór Mariah Carey "All I Want For Christmas Is You". Dla wokalistki to czysty zysk. Każdego roku na tantemiach z tej jednej piosenki zarabia pół miliona dolarów.

132
16.11.2020 21:01

FUNDUSZ WSPARCIA KULTURY
 / 
Dotacje dla muzyków. "Sumienie by mi nie pozwoliło"

Sumienie by mi nie pozwoliło - tak Paweł Kukiz komentuje sięganie przez artystów estradowych po wsparcie z ministerstwa kultury. Ocenił, że lepiej sprzedać samochód i z tego żyć, niż "celować w kolejne trzy samochody" kosztem słabo zarabiających przedstawicieli zawodów medycznych.

651
15.11.2020 14:35

KRYZYS
 / 
Fundusz Wsparcia Kultury z kontrowersyjnymi kryteriami. "Okazja do zarobku zamiast rekompensaty"

Przychód czy dochód? Dla wielu Polaków to niewielka różnica. Znaczenie ma jednak gigantyczne, szczególnie w kontekście Funduszu Wsparcia Kultury. Resort dotacje przyznał na podstawie przychodu. Efekt? Niektórzy będą mogli dostać więcej niż zarabiali. - Szlag mnie trafia - mówi nam osoba z branży.

bDAogCET
1.6K
14.11.2020 12:59

FUNDUSZ
 / 
400 mln zł z Funduszu Wsparcia Kultury. 800 tys. zł dla... cyrku

Bayer Full to był tylko początek. Ministerstwo pokazało długą listę beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury. Cyrk Korona dostanie 800 tys. zł, ponad pół miliona Radek Liszewski i zespół Weekend. Kto jeszcze?

612
13.11.2020 20:58

PIOTR GLIŃSKI
 / 
Niebywałe! Wsparcie dla kultury. Olbrzymie pieniądze dla... Bayer Full

Teatry, filharmonie, oświetleniowcy, firmy nagłaśniające koncerty, ośrodki kultury – ponad 2 tys. podmiotów otrzymało wsparcie Funduszu Wsparcia Kultury. Wśród beneficjentów znaleźliśmy również zespół Bayer Full, który polscy podatnicy wspomogą niebagatelną kwotą 550 tys. zł.

2
13.11.2020 15:31

LOCKDOWN
 / 
Małe kina mogą nie przetrwać zamknięcia. Sieciówki w galeriach handlowych w lepszej sytuacji

Bez dodatkowego wsparcia kina, przede wszystkim małe, znajdujące się poza galeriami handlowymi, mogą nie przetrwać kryzysu. "Bez pomocy państwa większość przedsiębiorców prowadzących kina nie będzie w stanie utrzymać zatrudnienia ani powrócić po pandemii do swojej działalności" – ostrzega Konfederacja Lewiatan.

2
05.11.2020 15:03

RESTRYKCJE
 / 
Nowe obostrzenia. Kina i teatry zamknięte do 29 listopada, jest projekt rozporządzenia

Kina, teatry, muzea, galerie sztuk, domy kultury i ogniska muzyczne pozostaną zamknięte co najmniej do 29 listopada. Tak zakłada opublikowany w czwartek projekt rozporządzenia.

bDAogCEZ
2
23.10.2020 16:57

GIEŁDA
 / 
Helios otwiera nowe kina. Mimo pandemii

Helios w czwartek otworzył w Żorach nowe kino. Do końca roku planuje jeszcze otwarcie multipleksu w Opolu. Pandemia odbija się na wynikach finansowych, ale póki co firma nie wstrzymuje najbardziej zaawansowanych projektów. Pozostałe muszą poczekać.

2
12.10.2020 21:29

PAWEŁ LEWANDOWSKI
 / 
Paweł Lewandowski odchodzi z resortu kultury. Mówił, że most Pilchowicki "to nie zabytek"

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski został w poniedziałek zdymisjonowany ze stanowiska. Urzędnik zasłynął m.in. wypowiedziami o moście Pilchowickim. "Nie każda stara rzecz to zabytek" - mówił latem. Nadzorował również media publiczne.

27.08.2020 17:03

GOSPODARKA
 / 
Właściciele kin będą mieli łatwiej. Resort zapowiada zmiany

"Po interwencji Rzecznika MŚP Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało korzystne zmiany dla przedsiębiorców prowadzących kina" - informuje instytucja. Chodzi przede wszystkim o obowiązki biurokratyczne.

2
09.08.2020 10:15

KSIĄŻKI
 / 
Coraz więcej wydajemy na książki, wynika z analizy kart płatniczych

Wykorzystując karty płatnicze, Polacy wydali na książki czy gazety o 14,2 proc. więcej niż przed rokiem, wynika z analizy banku Santander. Największy wzrost takich wydatków widać we wschodnich województwach.

bDAogCFa
60
01.08.2020 9:46

PRACA
 / 
Kreatywna praca popłaca. W tych branżach można zarobić nawet 7 tys. zł brutto

Gospodarka kreatywna nie tylko dodaje werwy gospodarce narodowej, ale pozwala też nieźle zarobić. Średnie wynagrodzenie osób, które zajmują się sektorem cyfrowym, marketingiem czy kulturą wynosi od 5,6 tys. do ponad 7 tys. zł brutto. To więcej od przeciętnego wynagrodzenia w firmach.

220
06.07.2020 6:51

OPŁATA REPROGRAFICZNA
 / 
Podatek od smartfona. Kontrowersyjny projekt prawie gotowy

Dodatkowa opłata, jaką będą musieli ponieść producenci sprzętu do kopiowania lub jego importerzy w praktyce obciąży wszystkich nabywców sprzętu. Tak zwany podatek od smartfona ma trafić do uzgodnień międzyresortowych.

3
03.06.2020 15:43

ODMRAŻANIE GOSPODARKI
 / 
Kina odmrażają się powoli. Za mało czasu, za dużo wątpliwości

W sobotę 6 czerwca miłośnicy filmów mogą wrócić do kin. Niech tylko sprawdza na stronie internetowej, czy aby na pewno będzie otwarte. Mało które kino otworzy się w pierwszym możliwym terminie. Nie zdecydowały się na to multipleksy.

387
15.05.2020 13:35

KORONAWIRUS
 / 
Ministerstwo rozdało dotacje. Fundacje Tokarczuk i Szymborskiej bez pieniędzy

Fundacja Instytut Lema, Wrocławski Dom Literatury z Fundacją Olgi Tokarczuk i Fundacja Szymborskiej w konkursie "Kultura w sieci" nie otrzymały żadnych środków. Poinformował o tym na Twitterze dr Maciej Kawecki z Fundacji Instytut Lema.

2.5K
29.04.2020 16:16

SMARTFONY
 / 
Opłata reprograficzna. Gliński zapowiada jej wprowadzenie

- Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów, która nie ma opłaty reprograficznej - mówi w specjalnym programie Wirtualnej Polski "Koronawirus" Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego. Chodzi o opłatę, która miałaby być uiszczana od nowoczesnych nośników, takich jak np. smartfony czy tablety. - Przecież tam oglądamy filmy, słuchamy muzyki - tłumaczy wicepremier. Minister Gliński nie chciał jednak mówić, jak wysoka taka opłata miałaby być. Zapowiedział jednak, że ma być ona zdecydowanie niższa niż pojawiające się w mediach 6 proc. Nie wiadomo też, kiedy przepisy miałyby wejść w życie. Zdaniem wicepremiera pieniądze pozyskane z takiej opłaty miałyby trafić na specjalny fundusz ubezpieczeniowy dla artystów.