Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
30.06.2007 10:44

Fotyga: nie ma bliżej współpracujących krajów w UE niż Polska i Litwa

Nie ma bliżej współpracujących krajów w UE niż Polska i Litwa - oceniła szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga, która bierze udział w XVI sesji Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Sejmu Republiki Litewskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nie ma bliżej współpracujących krajów w UE niż Polska i Litwa - oceniła szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga, która bierze udział w XVI sesji Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Sejmu Republiki Litewskiej.

Minister spraw zagranicznych zaznaczyła, że możemy się cieszyć z relacji polsko-litewskich w globalizującym się świecie, w UE i NATO. Fotyga podkreśliła wagę współpracy w polityce energetycznej. W tym kontekście zaznaczyła, że wielkim przełomem stała się współpraca polsko-litewsko w Możejkach.

Do najtrudniejszych spraw w relacjach dwustronnych zaliczyła kwestie mniejszości narodowych. Wyraziła jednocześnie satysfakcję z tego, co udało się w tych sprawach osiągnąć. Podkreśliła, że bez współpracy Zgromadzenia nie byłoby to możliwe.

Szefowa resoru spraw zagranicznych powiedziała, że liczy na to, że posłowie litewscy poprą inicjatywę swojego rządu w sprawie pisowni polskich nazwisk. Ta kwestia jest od lat jednym z najbardziej drażliwych problemów w stosunkach polsko-litewskich. Rząd litewski zaaprobował na początku czerwca projekt ustawy, który m.in. zezwala, by nazwiska mieszkających na Litwie Polaków były pisane po polsku.

Fotyga podziękowała w swoim przemówieniu prezydentowi Litwy Valdasowi Adamusowi, za jego wkład w osiągnięcie konsensusu podczas niedawnego szczytu UE w Brukseli. Jak zaznaczyła, jego rola była nieoceniona.

Minister spraw zagranicznych zaznaczyła, że tak jak osiągnięto zbliżenie w relacjach parlamentarnych, tak jest teraz potrzebne zbliżenie społeczeństw Polski i Litwy.

Spotkania posłów Polski i Litwy odbywają się od dziesięciu lat, przeważnie co pół roku, a z propozycją ich odbywania wyszedł ówczesny marszałek litewskiego Sejmu Vytautas Landsbergis. (PAP)

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz