Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Ban Ki Mun za szybkim wysłaniem misji ONZ do Libii

0
Podziel się

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun opowiedział się w czwartek za jak
najszybszym wysłaniem oenzetowskiej misji do Libii. Przemawiał w Paryżu podczas konferencji ws.
przyszłości kraju po obaleniu Muammara Kadafiego.

bEgxZFkR

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun opowiedział się w czwartek za jak najszybszym wysłaniem oenzetowskiej misji do Libii. Przemawiał w Paryżu podczas konferencji ws. przyszłości kraju po obaleniu Muammara Kadafiego.

"Mam zamiar ściśle współpracować z Radą Bezpieczeństwa w celu nadania mandatu misji ONZ, która rozpoczęłaby działalność w jak najszybszym czasie" - ogłosił Ban Ki Mun.

Zapowiedział, że 20 września odbędzie się "spotkanie na wysokim szczeblu ws. Libii", na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która rozpocznie się 13 września w Nowym Jorku.

bEgxZFkT

Według sekretarza generalnego, obecnie w Libii największym wyzwaniem jest sytuacja humanitarna. "Ok. 860 tys. ludzi od lutego opuściło kraj, w tym zagraniczni pracownicy. Usługi państwowe są w krytycznym stanie, głównie szpitale i kliniki. Jest też problem niedoboru wody" - dodał Ban Ki Mun.

Sekretarz generalny wyjaśnił, że powierzył przygotowanie misji oraz poprawę sytuacji humanitarnej Ianowi Martinowi, swojemu specjalnemu doradcy ds. planowania post-konfliktowego. Martin poleci do Trypolisu tuż po zakończeniu paryskiej konferencji.

Jednocześnie sekretarz generalny podkreślił, że "los Libii musi pozostać w rękach narodu libijskiego". Ban Ki Mun dodał, że powstańcze władze już zidentyfikowały dziedziny, w których potrzebna im będzie międzynarodowa pomoc. Wymienił m.in. dialog polityczny, organizację wyborów czy ochronę praw człowieka.(PAP)

jhp/ mc/

bEgxZFkZ

9698361

bEgxZFlu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)