Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.11.2012 20:03

Francja: Cope potwierdzony jako szef UMP, Fillon nie rezygnuje

# reakcja Cope i Fillona #

Podziel się
Dodaj komentarz

# reakcja Cope i Fillona #

26.11. Paryż (PAP/Reuters,dpa) - Wewnątrzpartyjna komisja potwierdziła w poniedziałek, że na szefa francuskiej opozycyjnej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) wybrany został Jean-Francois Cope, który swego rywala, b. premiera Francois Fillona pokonał 952 głosami.Fillon kwestionuje ten werdykt.

Tydzień temu Cope został już ogłoszony zwycięzcą - zaledwie 98 głosami - wyborów z 18 listopada, ale Fillon zakwestionował rezultat, twierdząc, że wygrałby 26 głosami, gdyby przez pomyłkę nie pominięto ok. 1 tysiąca głosów oddanych w departamentach zamorskich Francji. Łącznie w tych partyjnych wyborach oddano ok. 173 tys. głosów.

W poniedziałek Fillon oświadczył, natychmiast po potwierdzeniu przez komisję odwoławczą zwycięstwa jego rywala, że podany przez nią wynik jest "nielegalny", ponieważ owa komisja jest stronnicza i faworyzuje Cope.

Zwycięzca powiedział natomiast: "Komisja potwierdziła mój wybór. (...) Mamy wynik. Teraz każdy musi go uszanować".

Stawką rywalizacji było nie tylko przywództwo w największej francuskiej partii opozycyjnej, ale prawdopodobnie także kandydatura w wyborach prezydenckich w 2017 roku. Nicolas Sarkozy ustąpił ze stanowiska szefa UMP po porażce w wyborach prezydenckich, w których zwyciężył socjalista Francois Hollande.

Członkowie istniejącego od 2002 roku ugrupowania mogli po raz pierwszy wybierać między dwoma kandydatami. Poprzedni szefowie UMP - Alain Juppe i Sarkozy - nie mieli kontrkandydatów, a ich przywództwa w partii nikt nie kwestionował.

Cope uważany jest za polityka bardziej prawicowego niż reprezentujący poglądy bardziej centrowe Fillon. Obaj kandydaci odrzucają małżeństwa homoseksualne oraz prawo wyborcze dla obcokrajowców w wyborach do samorządów.

Za ostatnią wewnątrzpartyjną instancję w tym sporze uważany jest Sarkozy. Rozmawiał już w poniedziałek przez telefon z Cope, a także spotkał się z Fillonem. Wyniki tych rozmów nie są na razie znane.

Agencja dpa odnotowuje, że Fillon zapowiada dochodzenie swoich racji przed sądem cywilnym, co - jak oceniają prawnicy - mogłoby potrwać około roku. Sąd, rozpatrujący tę sprawę, mógłby wprowadzić do UMP tymczasowego administratora i zarządzić ponowne głosowanie. (PAP)

az/ ro/

12710238 12710162 12710769 12710358,arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz