Notowania

wiadomości
13.03.2011 01:51

Francja, Czechy: Elektrowniom nie grozi katastrofa jak w Japonii

Elektrowniom atomowym w Czechach nie grozi awaria taka jak siłowniom w Japonii - zapewniły w sobotę czeski urząd. ds. bezpieczeństwa jądrowego i francuskie ministerstwo przemysłu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Elektrowniom atomowym w Czechach nie grozi awaria taka jak siłowniom w Japonii - zapewniły w sobotę czeski urząd. ds. bezpieczeństwa jądrowego i francuskie ministerstwo przemysłu. *

Problemy japońskich elektrowni Fukushima I oraz Fukishima II nie grożą czeskim siłowniom w Temelinie i Dukowanach - zapewniła Dana Drabova, szefowa czeskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (SUJB).

Czeskie siłownie powstały w oparciu o "najlepsze międzynarodowe standardy", w tym na wypadek trzęsienia ziemi, mimo że są położone na spokojnym pod względem sejsmicznym obszarze - podała agencja CTK, cytując Drabovą. Szefowa SUJB zapewniła też, że trzęsienie ziemi o sile 8,9 w skali Richtera jest w Czechach "całkowicie wykluczone".

Francuski minister przemysłu Eric Besson zapewnił o niezawodności konstrukcji elektrowni jądrowych nad Sekwaną. "Wszystkie francuskie siłownie zbudowano przy uwzględnieniu zagrożeń sejsmicznych i niebezpieczeństwa powodzi" - powiedział.

Zdaniem przeciwników energii atomowej we Francji, nie wszystkie tamtejsze siłownie jądrowe spełniają normy bezpieczeństwa na wypadek trzęsienia ziemi.

Elektrownie atomowe we Francji zaspokajają 80 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. (PAP)

akl/

8534264

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz