Notowania

wiadomości
21.07.2011 18:40

Francja: Deszczowe otwarcie paryskiej plaży

W deszczu i chłodzie w Paryżu otwarto w czwartek, już po raz 10., sztuczną plażę nad Sekwaną. Organizatorzy, jak co roku, przygotowali dla paryżan i turystów wiele rozrywek, takich jak kursy tańca, sporty wodne czy lekcje tai chi.

Podziel się
Dodaj komentarz

W deszczu i chłodzie w Paryżu otwarto w czwartek, już po raz 10., sztuczną plażę nad Sekwaną. Organizatorzy, jak co roku, przygotowali dla paryżan i turystów wiele rozrywek, takich jak kursy tańca, sporty wodne czy lekcje tai chi.

Paryska plaża położona jest na prawym brzegu Sekwany. Jedna jej część rozciąga się od Ogrodów Tuileries po ratusz (Hotel de Ville), a druga znajduje się w północnej części miasta, przy Kanale La Villette.

"W tym roku chcieliśmy posunąć się dalej i stworzyć jeszcze większą i piękniejszą plażę od tych z poprzednich lat" - powiedział pomysłodawca paryskiej plaży Christophe Choblet. "Często spotykałem się z opiniami, że paryska plaża wygląda zbyt sztucznie i za mało na niej piasku. W tym roku postanowiliśmy to zmienić, tworząc dużo bardziej piaszczystą plażę" - dodał.

Do stworzenia tegorocznej plaży wykorzystano prawie 6 tys. ton piasku, czyli trzy razy więcej niż w ubiegłych latach.

Plaża nie jest przeznaczona wyłącznie dla zwolenników leniuchowania na słońcu. Organizatorzy przygotowali prawie czterdzieści różnych rozrywek, wszystkie za darmo. Paryscy plażowicze będą mogli uczestniczyć w lekcjach tai chi, kursach tańca klasycznego i afrykańskiego, ćwiczyć gimnastykę wodną, grać w badmintona i bule, skorzystać z kajaków i rowerów wodnych.

Szczególnie bogaty program przewidziany jest dla najmłodszych plażowiczów. Po kąpieli w basenie czeka na nich wiele warsztatów, gier i zabaw. Miłą dla dzieci niespodzianką będzie bez wątpienia disnejowski zamek. Do jego budowy wykorzystanych zostanie 40 ton piasku. Pięciometrowy zamek zbuduje siedmiu specjalnie wybranych rzeźbiarzy, pochodzących z pięciu różnych krajów. Plażowicze mogą się przyglądać pracom, które potrwają dwa dni. Zakończenie budowy piaskowego zamku i uroczyste odsłonięcie budowli nastąpi 23 lipca w obecności samej Myszki Miki.

Zaplanowano również darmowy festiwal muzyczny organizowany przez sieć sklepów multimedialnych Fnac. Program przewiduje cztery wieczory tematyczne. Festiwal rozpocznie się w czwartek pod hasłem "Paryż, stolica świata", tematem piątkowego wieczoru będzie "Paryż, electro-miasto", a sobotniego - "Paryż i zbuntowane dziewczyny". Festiwal zakończy się w niedzielę koncertami młodych wykonawców muzyki pop i rocka, którzy przyciągnęli ostatnio szczególną uwagę krytyków. Wystąpią m.in.: Da Brasilians, Bertrand Belin, Cyril Mokaiesh, Selah Sue i Florent Marchet. Wszystkie koncerty będą się odbywać na placu przed ratuszem.

W tym roku organizatorzy paryskiej plaży oczekują czterech milionów uczestników. Jednak warunkiem tak wysokiej frekwencji będzie z pewnością pojawienie się słońca.

Paryska plaża będzie otwarta do 21. sierpnia.

Z Paryża Magda Dziubińska (PAP)

dziu/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz