Notowania

wiadomości
15.09.2013 21:07

Francja: Hollande: RB ONZ musi wywrzeć presję na Syrię

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział w niedzielę w wystąpieniu telewizyjnym, że oczekuje rezolucji RB ONZ ws. Syrii, zawierającej groźbę sankcji, jeśli Damaszek nie zastosuje się do ustaleń dotyczących likwidacji syryjskiej broni chemicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział w niedzielę w wystąpieniu telewizyjnym, że oczekuje rezolucji RB ONZ ws. Syrii, zawierającej groźbę sankcji, jeśli Damaszek nie zastosuje się do ustaleń dotyczących likwidacji syryjskiej broni chemicznej.

Porozumienie w sprawie broni chemicznej Syrii jest "ważnym etapem, ale nie rozwiązaniem" tej kwestii - powiedział Hollande, który oczekuje, że głosowanie w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa odbędzie się pod koniec przyszłego tygodnia.

Porozumienie zawarte w sobotę w Genewie przez szefów dyplomacji USA i Rosji, przewidujące likwidację arsenału chemicznego Damaszku, powinno pozwolić na wypracowanie szerszego politycznego rozwiązania dla Syrii i odsunięcia od władzy prezydenta Baszara el-Asada co, zdaniem Hollande'a, jest warunkiem koniecznym zakończenia wojny domowej w tym kraju.

Rozwiązanie takie jest możliwe, ale należy utrzymać w mocy groźbę interwencji wojskowej - powiedział prezydent, występując w kanale TF1 w niedzielę wieczorem, w czasie największej oglądalności. "Musimy zachować opcję militarną, w przeciwnym przypadku zniknie presja" na Damaszek - dodał prezydent.

Hollande podkreślił, że groźby zbrojnego uderzenia w Damaszek odniosły skutek, gdyż doprowadziły do genewskiego porozumienia w sprawie broni chemicznej. Jej użycie na przedmieściach Damaszku 21 sierpnia "było największą tragedią od początku XXI wieku" - powiedział prezydent.

W niedzielę szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius zabiegał w Pekinie o poparcie Chin, członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Francja chce, by Chiny zgodziły się na wywarcie większej presji na Damaszek. "Ustalenia z Genewy muszą się przełożyć w nadchodzącym tygodniu na rezolucję ONZ" - podkreślił Fabius.

Paryż będzie namawiał na głosowanie za tą rezolucją również Moskwę, dokąd uda się we wtorek Fabius. Wcześniej jednak zamierza uzgodnić treść i postulaty tego dokumentu z Wielką Brytanią i USA. W poniedziałek prezydent Francji Francois Hollande omówi te kwestie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym i ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Williamem Hague'em.

Francja przedstawiła jeszcze przed zawarciem porozumienia w Genewie między USA a Rosją w sprawie likwidacji syryjskiego arsenału chemicznego propozycję rezolucji ONZ, w której postulowała zastosowanie wobec Damaszku sankcji, łącznie z operacją wojskową, gdyby nie wywiązał się z obietnic zniszczenia gazów bojowych.

Paryż obawia się, że Syria może przyjąć taktykę gry na zwłokę, żądając, by jedynym nadzorcą likwidacji broni chemicznej była mająca siedzibę w Hadze Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Jest to organ wykonawczy Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku. Do OPCW należy 188 państw, czyli wszyscy sygnatariusze konwencji.

Przed porozumieniem w Genewie Francja i USA nalegały na przeprowadzenie zbrojnej interwencji w Syrii, która miałaby być odpowiedzią na użycie na przedmieściach Damaszku broni chemicznej. Wywiady państw Zachodu uznają, że odpowiedzialność za atak, w którym zginęło blisko 1500 osób, ponosi reżim Asada. (PAP)

fit/ mc/

14583688 14583687 14583701 14583715 14583751 14583791 14583818 14583842 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz